Britští genetici naklonovali lidské embryo
Vědecký tým univerzity v anglickém Newcastlu dnes oznámil, že naklonoval první lidské embryo s cílem vytvořit léčebné prostředky pro léčbu degenerativních nemocí, jako jsou Parkinsonova či Alzheimerova choroba.
Dnešní zpráva z Británie navazuje na čtvrteční informaci ze Soulu, že jihokorejští genetici dokázali vyprodukovat první linie kmenových buněk získaných z klonovaných zárodků. Britští vědci vedení profesorkou Alison Murdochovou a doktorem Miodragem Stojkovicem dokázali vloni jako první získat od příslušného britského úřadu Human Fertilitisation and Embryology Authority souhlas k výzkumu v oblasti terapeutického klonování. V rámci tohoto programu se týmu podařilo vytvořit tři blastocyty, tedy embrya v ranném vývojovém stadiu. Jde o shluk buněk, jehož velikost nepřesahuje rozměry hrotu špendlíku.
Tým pracoval se 36 vaječnými buňkami, které byly odebrány 11 ženám, jež podstoupily proces umělého oplodnění - fertilizaci in vitro. Jádro každé vaječné buňky nahradili vědci celou lidskou kmenovou buňkou. Následně byly tyto modifikované vaječné buňky iniciovány velmi malým elektrickým výbojem, což vedlo k zahájení růstového procesu. Z deseti takto upravených vaječných buněk se britskému týmu podařilo vypěstovat tři blastocyty.
Pokus získat z blastocytů kmenové buňky však nebyl úspěšný, protože životnost klonu nepřesáhla pět dnů. Jak citují agentury, vědci chtěli tímto pokusem dokázat, že vaječné buňky odebrané ženám, jež podstoupily umělé oplodnění, jsou vhodné k produkci klonů.
Zdroj: ČTK