Přeskočit na obsah

Britští lékaři budou hlasovat, zda půjdou do stávky

Jednání mezi ministrem zdravotnictví Jeremy Huntem a vedením byla dosud neúspěšná. Ale nyní se zdá, že více než 50 000 zdravotníků dostane šanci se vyjádřit, zda chtějí ve sporu dále postupovat „akčně“.

Znesvářené strany se nemohou dohodnout nad podobou nových smluv, které by se měly uzavřít k srpnu 2016.

Kritici těchto nových kontraktů argumentují, že dohoda by mohla znamenat 15% snížení platů lékařů, neboť "normální“ pracovní doba by se změnila na dobu od 07:00 do 22:00 od pondělí do soboty namísto současného stavu, kdy je tato pracovní doba od 07:00 do 19:00 od pondělí do pátku. Snížily by se tak příplatky za práci mimo tuto pracovní dobu.

Vláda má za to, že současné smlouvy jsou "zastaralé" a "nespravedlivé" a poukázala, na to, že byly zavedeny už v roce 1990.

Ministři plánují jejich změnu od roku 2012, ale jednání o nich loni ztroskotala. Vláda sice rozhodla, že v Anglii budou nové smlouvy zavedeny v příštím roce, avšak Skotsko a Wales se rozhodly, že změny nechtějí a Severní Irsko dosud váhá.
Představitel mladých lékařů v BMA, Dr Johann Malawana, řekl, že rozhodnutí o uspořádání referenda "nebylo lehké."
"Odmítnutí vlády s námi o tomto problému skutečně jednat a její tlak na zavedení smluv, které jsou nebezpečné pro pacienty a nespravedlivé pro lékaře, nám dává už jen málo možností," řekl.

Zdroj: BBC News

DÁLE ČTĚTE:

V Británii protestují v ulicích desetitisíce mladých lékařů

cin, www.tribune.cz 

Zdroj: cin

Sdílejte článek

Doporučené