Přeskočit na obsah

Brněnská lékařka brala roky úplatky

Brno/Dvě stě padesát korun. Tolik si brala lékařka Eliška Jugová za každý recept, na kterém pacientům předepsala lék Lamisil. Metody dermatoložky z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně odhalila skrytá kamera v reportáži České televize.

"Patnáct let jsem dostávala dvě stě padesát korun za jednoho pacienta. Pravidelně, každý měsíc na ruku," říká Jugová v reportáži, která odhalila jeden z nejzávažnějších případů korupce v českém zdravotnictví. Peníze jí vyplácela společnost Novartis.

Nová obchodní zástupkyně Novartisu lékařce odmítla dávat provize, a tak Jugová uzavřela dohodu se společností Actavis. "Ti mi nedávají peníze na ruku, ale proplatili mi třeba notebook," přiznala otevřeně v reportáži.

Společnost Novartis se včera k případu nevyjádřila. "Nikdo tu není, všichni mají jednání, nechám jim vzkaz nebo můžete napsat e- mail," sdělila stroze žena, která zvedla v Novartisu telefon.

"U nás existují přísné předpisy. Podle nich nesmí hodnota věcných darů překročit hranici patnácti set korun na odměnu pro jednoho lékaře za rok. Jsou to plánované marketingové výdaje," řekl Jan Čáka z Activisu.

Podle Hospodářských novin dostala Jugová po pondělním odvysílání reportáže výpověď. "Okamžitě jsme s ní rozvázali pracovní poměr," potvrdil ředitel nemocnice Petr Koška. Ten také včera zpřísnil vnitřní předpisy, které se týkají komunikace lékařů s farmaceutickými firmami.

Případ šetří i Česká lékařská komora. "Podáme na ni disciplinární žalobu. Komise prozkoumá, zda svým postupem nepoškodila pacienta," popsal postup její mluvčí Michal Sojka. Neočekává ale, že by komora ženu vyloučila.

"To by musela prokazatelně poškodit pacienta, což se v tomto případě asi nestalo," uvedl Sojka. Stejný názor pro Českou televizi vyjádřil i prezident lékařské komory Milan Kubek. Pokud by Jugovou komora přece jen vyloučila, nesměla by v Česku dál vykonávat lékařskou praxi.

Proviněním lékařky svatoanenské nemocnice se zabývá i Státní ústav pro kontrolu léčiv. "Prošetříme podklady, které jsme dostali od televize. Poté se rozhodneme, jak ženu potrestáme," uvedla mluvčí ústavu Veronika Petláková. O konkrétním trestu však nechce mluvit ani tato organizace.

Státní ústav pro kontrolu léčiv dosud podle Petlákové řešil pouze čtyři podobné případy. Přistižená lékařka Eliška Jugová však o úplatcích mluvila s takovou samozřejmostí, že to překvapilo i redaktora České televize, který reportáž natočil. "Vypadalo to, jako by bylo braní úplatků zcela běžné ve všech ordinacích," divil se reportér Lukáš Landa.

Ředitele nemocnice událost velmi nepříjemně překvapila. O tom, že někdo z jeho podřízených bere úplatky, neměl nejmenší tušení.
S podobným případem se zatím nesetkal ani ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus.

"Jsem ve funkci dva a půl roku a nic podobného jsem zatím neřešil," řekl Kraus. Připustil ale, že stoprocentní kontrolu nad více než sedmi stovkami svých zaměstnanců nemá.

Opatření, která udělal ředitel svatoanenské nemocnice, Kraus plně schvaluje. Podle svých slov by jednal stejně jako on. "Uvítal bych také daleko tvrdší postoj lékařské komory. Je tu hlavně od toho, aby sledovala dodržování
etických pravidel," zdůraznil Kraus.

Úplatná lékařka podle něj hrubě poškodila pověst všech lékařů v republice. "Na rozdíl od lékařské komory si myslím, že by za to měla být vyloučena," dodal.

Brněnská Nemocnice Milosrdných bratří se s podobným případem už setkala. "Ano, farmaceutické firmy tady už lobbovaly," uvedl mluvčí nemocnice Pavel Gejdoš.

S nabídkou se jedna z firem obrátila přímo na něj. "Dodavatel mi slíbil, že zaplatí vydávání našeho nemocničního časopisu, pokud od něj budeme brát léky," popsal svou zkušenost Gejdoš. Nabídku mluvčí odmítl a vysvětlil zástupci firmy, že se musí přihlásit do řádného výběrového řízení. Ředitlé obou nemocnice budou teď trvat na tom, aby lékaři stritkně dodržovali etický kodex. "Ten totiž braní úplatků jednoznačně zakazuje," tvrdí Koška i Kraus.

Regionální deníky, Zuzana Taušová

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…