Přeskočit na obsah

Brněnští lékaři budou s Američany zkoumat nádory tlustého střeva

Brněnští onkologové budou s odborníky z americké kliniky Mayo zkoumat možnosti prevence Ca tlustého střeva a konečníku. ČTK to řekl iniciátor projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) Tomáš Kára. Výzkum je podle něj důležitý. ČR má jeden z nejvyšších výskytů takzvaného kolorektálního karcinomu na světě a v řadě případů končí choroba úmrtím. Když se ale zjistí včas, dá se velmi dobře léčit.

Podle Káry jsou preventivní programy týkající se Ca tlustého střeva v plenkách. Odborníci se přitom shodují, že právě prevencí mohou citelně vylepšit výsledky své práce. Ročně onemocní Ca kolorekta asi 8000 Čechů a Češek a více než polovina pacientů na tuto diagnózu zemře. Ca tlustého střeva je v ČR druhá nejčastější končící úmrtím.

Brněnští odborníci a jejich kolegové z kliniky Mayo mají připraveny tři výzkumné programy. Kromě toho zaměřeného na prevenci rakoviny tlustého střeva budou vyvíjet také nové typy radiofarmak. Látky umožní odhalit Ca v časnějším stádiu a cílit léčbu na konkrétního pacienta. "Nádory mají spoustu různých klonů plus každý pacient je jiný a léčba, která funguje u jednoho pacienta, vůbec nemusí fungovat u druhého," řekl Kára. Oba projekty se nyní rozbíhají. Naplno začnou, jakmile se v roce 2010 otevře první část ICRC.

Obě strany se dohodly také na třetím výzkumu, který je podle Káry víc zaměřen do budoucnosti. Vědci budou vyvíjet biočipy na bázi nanotechnologií, které by byly schopny zjistit rakovinu z kapky krve. Další využití by biočipy měly mít při léčbě. "Budou se dát implantovat do těla pacienta tak, aby mohly přesně monitorovat průběh léčby a v případě, že by nebyla účinná, by okamžitě vyslaly signál," řekl Kára. Podle něj zní projekt jako hudba budoucnosti, ale pokrok vědců v medicíně jde prý velmi rychle dopředu. Je tak možné, že první biočipy se budou používat za deset let. "Ani mě by před třemi roky nenapadlo, že někdo bude schopen vypěstovat z jedné kmenové buňky srdce," řekl Kára. Nyní se to americkým vědcům podařilo u myší.

Léčba karcinomu je jedním z oborů, na který se vědci a lékaři ICRC zaměří. Kromě toho budou vyvíjet nové metody léčby srdečních nemocí a nervových nemocí, například epilepsie.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…