Přeskočit na obsah

Brusel zkoumá zakázku severočeské nemocnice

Evropští vyšetřovatelé se ptají, proč nemocnice nakupují příliš draho. O nákupy zdravotnické techniky se už zajímá i severočeská policie.

Vyšetřovatelé Evropského úřadu pro potírání podvodů OLAF v nejbližších dnech vyrazí do Česka, aby prověřili podezřelý nákup zdravotnických přístrojů pro severočeské nemocnice. Na zakázku za zhruba 400 milionů korun, placenou z evropských peněz, upozornily HN již na jaře.

"Probíhá předběžné šetření. Na jeho základě rozhodneme, jestli ve věci zahájíme oficiální vyšetřování," řekl HN mluvčí evropských vyšetřovatelů Jörg Wojahn. Ti zatím oficiálně vyšetřují je dva případy podezření ze zneužití evropských peněz v Česku. Podrobnosti o nich však odmítají říct.

Proč jste tak drazí?

Nyní se vyšetřovatelé chtějí zejména ptát, proč české nemocnice získávají přístroje mnohem dráž, než je jejich běžná cena. Na podezřelé nákupy je upozornilo několik lékařů z nemocnic, jež spadají pod kraj. Ten zařízení spravuje prostřednictvím holdingu Krajská zdravotní.

A případem se zabývá nezávisle na kolezích z Bruselu i česká policie. "Zatím vše prověřujeme. Zda zahájíme trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu, je zatím předčasné říct," řekl HN ředitel odboru hospodářské kriminality severočeské policie Petr Martínek.

Krajská zdravotní nakoupila přístroje od sdružení Hospimed/Puro-klima. A HN v registru veřejných zakázek zjistily, že přístroje dodává sdružení nemocnicím až o třetinu dráž, než když si je nemocnice kupují samy.

Holding ale tvrdí, že vše bylo v pořádku. "Jakmile se objevily pochybnosti, tak jsme si nechali udělat audit. A ten řekl, že bylo vše v pořádku," prohlásil mluvčí holdingu Jiří Vondra. Krajská zdravotní navíc tvrdí, že přístroje nelze zcela srovnávat. V jejich vybavení totiž mohou být velké rozdíly. A je třeba započítat i další náklady - instalaci či servis.

Jenže s tím vším HN počítaly. A zjistily, že zatímco pražská Nemocnice na Homolce nakoupila předloni magnetickou rezonanci Siemens Avanto za 25 milionů korun, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, spadající pod Krajskou zdravotní, ji získala za 48 milionů korun. Rezonance v Ústí je sice rozšířená o některé doplňky, ale ty by neměly stát víc než pět milionů korun.

Vyšetřování způsobuje Krajské zdravotní značné problémy. Rada Regionu soudržnosti severozápad - který evropské peníze administruje - vyplacení dotace pozastavila.

Přístroje už zaplatili

Krajská zdravotní již přitom první splátku 200 milionů musela dodavateli zaplatit. "Ty peníze nám chybí, museli jsme proto pozastavit běžné investice," přiznává mluvčí Jiří Vondra. A i když regionální úředníci podle svých slov žádný problém nakonec nenašli a do konce září evropské dotace pro holding zřejmě uvolní, ten ještě nemá vyhráno.

Severočeským tendrem se totiž také zabývá odbor Národního fondu Ministerstva financí, který řídí toky evropských dotací a kontroluje jejich využití. A pokud se předražení prokáže, může rozhodnout, že Krajská zdravotní bude muset peníze vrátit. "Ty by se ale nevrátily do Bruselu, ale dostaly by je jiné projekty z daného programu," říká šéf fondu Jan Gregor.

HN, Marek Pokorný

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…