Přeskočit na obsah

Bruselská nemocnice odmítla ošetřit Čecha

Bruselská Nemocnice svaté Anny a svatého Remigia odmítla operovat vážně nemocného českého pacienta, přestože měl evropský průkaz pojištěnce. Doprovázel ho také příbuzný s kreditní kartou. Nemocnice však chtěla hotové peníze. Sedmapadesátiletý muž tak musel riskovat převoz a operaci až v Česku. Lékaři a pojišťovna považují postoj nemocnice za hrubé porušení evropských pravidel a lékařské etiky.

Podle vedení Krajské nemocnice v Pardubicích byl v sázce život českého pacienta. Muž trpěl akutním postižením břicha. "Pacient je pojištěncem Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) měl evropský průkaz zdravotního pojištění, měl připojištění u pojišťovny Kooperativa, dokonce na rok, a ještě ke všemu ho doprovázel jeho belgický zeť," řekl ředitel pardubické nemocnice Jan Feřtek.

Odmítnutého pacienta, který si zatím přeje zůstat v anonymitě, převezla sanitka do Pardubic. Poté se musel podrobit náročné operaci. "Byl bezprostředně ohrožen na životě a mohlo se stát, že by během transportu zemřel," řekl přednosta chirurgické kliniky Karel Havlíček.

Jednání bruselské nemocnice kritizuje i pojišťovna. "Povedeme komunikaci s tím příslušným zdravotnickým zařízením, protože to vnímáme tak, že byly porušeny podmínky o poskytování a úhradě zdravotní péče v zemích Evropské unie," řekl mluvčí VZP Jiří Suttner.

Bruselská nemocnice se případem začala zabývat až na přímý popud českého velvyslance. "Jednak mi volal hejtman Pardubického kraje, jednak jsem dostal písemný vzkaz od paní europoslankyně Roithové," vysvětlil velvyslanec Česka v Belgii Jiří Havlík, jak se o případu dozvěděl.

Ředitel bruselské nemocnice Gilbert de Fauconval řekl, že se případem bude zabývat a bude chtít vědět, proč byl český pacient odmítnut.

Po předložení evropského průkazu má český občan v kterékoli zemi EU nárok na akutní ošetření v základní formě. V ambulancích mohou být nemocní často žádáni o platbu přímo. Pak musí pojištěnec přivézt zpět do Česka veškeré účty a dokumentaci o poskytnuté péči a zdravotní pojišťovna mu kromě spoluúčasti účet proplatí.

Podle dubnových údajů zaplatily české pojišťovny od loňského května do prosince za léčení 800 Čechů v zemích Evropské unie 19,1 milionu korun. Částka není konečná, vyúčtování trvá i několik let.

Zdroj: Česká televize

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…