ČAFF: Limit chrání pacienty, ale ti potom nedbají na ceny
Roční limit poplatků u lékaře a v lékárně chrání pacienty před velkým vydáním. Zřejmě ale také některé vede k tomu, že na cenu léku nedbají. ČTK to řekl výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Lumír Kroček. Lidé vědí, že po dosažení 5000 korun jim zdravotní pojišťovna další platby vrátí. V tom vidí Kroček důvod, proč výdaje na léky rostly letos stejně jako v předchozích letech.
"V obchodovaných cenách je to nárůst o 9,3 procenta, přitom klesl počet balení o 0,9 procenta. Průměrná cena léku stoupla, to znamená, že se spotřebovalo méně léků levných a více drahých," uvedl.
Podle ministra Tomáše Julínka (ODS) to ale je záměr - svůj drahý lék má nyní více vážně nemocných. Naproti tomu méně lidí si chodí k lékaři pro recept na levný přípravek. Pokud mají dát 30 korun u lékaře a stejný poplatek i v lékárně, vyplatí se jim levnější lék si koupit.
"My jsme čekali, že nestoupnou výdaje systému tolik, protože lidé budou přemýšlet, zda si vybrat léky z lékárny. Je pravda, že přemýšlejí a nevybírají si je, ale nevybírají si ty levné léky. Pravděpodobně neberou vážně léčbu základních onemocnění, jako vysoký tlak," podotkl Kroček.
Firmy sdružené v ČAFF vyrábějí levnější obdoby patentovaných léků, takzvaná generika. Ta tvoří téměř dvě třetiny českého trhu, v cenách ale jen něco přes třetinu. Zdravotnictví spotřebuje ročně kolem 220 miliard korun. Na léky jde téměř 60 miliard. Ročně se ušetří zhruba čtyři miliardy tím, že místo drahých patentovaných léků dostanou pacienti generika.
Podle Kročka by se měla generika užívat ještě více a v lékárnách by se měla posílit takzvaná generická substituce. To znamená, že by lékárníci měli být i finančně motivováni k tomu, aby měli na skladě nejlevnější léky s nejnižším doplatkem. Měli by pacientům nabízet lék nejlevnější, s nejnižším doplatkem, ne jen lék levnější, než jim napsal lékař.
Dosáhnout toho lze podle Kročka úpravou obchodních přirážek. Z dražšího léku mají nyní lékárny nižší procento zisku než z levnějšího. Toto procento by u dražších léků mělo ještě klesnout a u levnějších stoupnout. Lékárny to bude motivovat k tomu, aby měly na skladě ty nejlevnější léky.
K poklesu výdajů pojišťoven za levné léky přispěly podle Kročka i regulační poplatky. Ne vždy je to podle něj ve prospěch pacientů. "My vidíme, že pacienti nedocházejí do ordinací si vyzvednout recept na léky, které bez receptu nedostanou, kvůli tomu, že musejí zaplatit doktorovi a pak v lékárně 30 korun. Myslím si, že je to krátkozraké a že se nepodařilo ministerstvu vysvětlit, že poplatky jsou ve prospěch pacientů," dodal.
Zdroj: ČTK