Přeskočit na obsah

Čechy postihuje mrtvice třikrát častěji

Cévní mozková příhoda neboli iktus je v České republice třetí nejčastější příčinou úmrtí. Ročně postihne zhruba 40.000 lidí. Výskyt příhod je v porovnání s evropským průměrem až trojnásobný. Úmrtnost na mrtvici je v Česku, především u mužů ve věku mezi 40 až 60 lety, až dvojnásobná. Přesto se počet specializovaných lůžek snižuje, chybí hlavně v zařízeních mimo Prahu. ČTK to sdělila Hana Potměšilová z České neurologické společnosti.

Snižování počtu lůžek na neurologických odděleních i jejich specializovaných iktových jednotek intenzivní péče v posledních letech považuje neurologická společnost za alarmující. Klesá totiž dostupnost adekvátní péče pro nemocné s akutní mrtvicí. Vedoucí lékař neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Bauer vidí příčinu neochoty zřizovat nová iktová lůžka či jejich rušení ve finanční nákladnosti intenzivní péče. Míní, že v Praze je síť lůžek dostačující, ale v krajích bývají jen dvě nebo tři. To je podle Bauera desetina optimálního stavu.

Podle koncepce péče o nemocné s cévními chorobami mozku, kterou neurologové připravili, by do roku 2010 měla být vytvořena síť neurologických oddělení s iktovými jednotkami. Nemocnice by měly mít diagnostické zázemí umožňující zahájení léčby nejpozději do tří hodin. Proti současnému stavu je podle dokumentu zapotřebí zvýšit počet lůžek na iktových jednotkách o jednu třetinu.

Léčba umožňující rozpuštění krevní sraženiny může zabránit nevratnému poškození mozku. Důležitý je čas, protože léčba je účinná pouze několik hodin od rozvoje příznaků. Postižení by měli k lékaři přijít do dvou až tří hodin. Většina pacientů se však do nemocnice dostává příliš pozdě.

Cévní příhoda se může dostavit v kterémkoli věku, nejčastěji postihuje lidi starší 65 let. Její příznaky se dostavují náhle a nečekaně. Téměř třetina postižených na toto onemocnění zemře a u další třetiny zanechá trvalé následky. Většinou je příčinou mrtvice uzávěr tepen. Náhlá porucha krevního průtoku může vést k poškození mozkové tkáně. Asi jedna pětina cévních mozkových příhod je způsobena krvácením. Části takto postižených pacientů může pomoci neurochirurgický výkon.

Neurologická společnost připravila projekt "30 dní pro prevenci a léčbu cévních mozkových příhod", který zahájí 25. května. Chce zvýšit informovanost veřejnosti, zejména upozornit na možnosti prevence a na nutnost včasného zahájení léčby.

Riziko vzniku mrtvice lze snížit změnou životního stylu. Je třeba nekouřit, pohybovat se, jíst hodně ovoce a zeleniny, omezit sůl, tuky a sladkosti, kontrolovat krevní tlak a v případě nepravidelného tlukotu srdce vyhledat lékaře.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…