Přeskočit na obsah

Cenu České transplantační nadace získal Josep Maria Grinyó

Výsledky jeho několikaletého výzkumu se už tři roky užívají v transplantační imunologii. Ocenění předává nadace tradičně v historické aule pražského Karolina.

Grinyó je přednostou kliniky nefrologie v barcelonské univerzitní nemocnici Bellvitge a profesorem Lékařské fakulty Univerzity v Barceloně. Tématem jeho výzkumu je potlačení imunitních reakcí organismu při transplantaci ledviny, poškození při odběru orgánů a chronické poškození štěpu v klinických podmínkách a v experimentu na zvířatech. Je spoluautorem řady předních časopisů v oboru transplantační medicíny a autorem či spoluautorem více než 250 odborných článků a přednášek.

Česká transplantační nadace na podporu dárcovství a transplantací orgánů vznikla v roce 1992. Výroční cenu českým i zahraničním vědcům za mimořádné zásluhy pro rozvoj transplantační medicíny uděluje od roku 1998. Zabývá se rovněž podporou vzdělávání odborníků v transplantační medicíně.

Mezi oceněnými laureáty jsou český chirurg působící v USA Bohdan Pomahač, který jako první provedl transplantaci celé tváře v USA, profesor Raimund Margreiter z Insbrucku, který se zasloužil o rozvoj multiorgánových transplantací či profesor Paul Terasaki z Los Angeles, který položil základy transplantační imunologie.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…