Přeskočit na obsah

Červený kříž varuje před stále častějšími útoky na lékaře

Zdravotnická zařízení a personál se stávají stále častějším terčem útoků ve válečných zónách, což zbavuje miliony nemocných a zraněných práva na ošetření. Uvádí to ve své zprávě Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK), který se zároveň rozhodl zahájit čtyřletou kampaň, jež má připomenout válčícím stranám jejich povinnosti a přispět k zastavení takových útoků.

Výbor zaznamenal od poloviny roku 2008 do konce roku 2010 po celém světě na 600 útoků proti lékařům, zdravotním sestrám, sanitkám a nemocnicím.

Právo zraněných ve válce na ošetření a právo volného pohybu zdravotnického personálu jsou zakotveny v první ženevské konvenci. Ale téměř 150 let po svém přijetí je tato konvence pravidelně porušována, konstatoval generální ředitel MVČK Yves Daccord.

Zpráva MVČK uvádí 16 států, kde bylo kvůli různým násilnostem znemožněno poskytnutí zdravotní péče, přičemž nejhorší útoky na zdravotnický personál a zařízení byly registrovány v Afghánistánu, Iráku, Somálsku a na Srí Lance.

Při jednom z nejhorších takových incidentů povstalci radikálního hnutí Taliban v jihoafghánském městě Kandahár loni v dubnu použili sanitku napěchovanou výbušninami k atentátu na policejní výcvikový tábor. Zemřelo 12 lidí.

"Bombardovány byly nemocnice na Srí Lance a v Somálsku, střílelo se na sanitky v Libyi, v Kolumbii byli zabiti zdravotníci a zranění v Afghánistánu byli nuceni čekat dlouhé hodiny, když byla jejich vozidla zdržována na kontrolních stanovištích," uvádí se dále ve zprávě.

Kvůli násilí, často doprovázenému rabováním, opouštějí lékaři a sestry svou práci, nemocnicím chybí léky a palivo pro generátory, kvůli zastrašování zdravotních sester jsou mařeny očkovací programy. Pacienti jsou tak ještě více vystaveni nemocím, které mohou propuknout v konfliktních oblastech, jako je cholera a obrna.

Některé nemocnice jsou dokonce využívány jako skladiště zbraní či základny pro podnikání ozbrojených útoků, což je v rozporu se zásadou, že by měly zůstat neutrální a poskytovat pomoc všem pacientům. Takovým příkladem je podle zjištění MVČK třeba nemocnice ve městě Adžedábíja v Libyi, která "byla využita jako úkryt pro odstřelovače".

V Libyi prý také dochází ke zneužívání emblémů Červeného kříže a Červeného půlměsíce při podpoře válečných operací: sanitky vozí zbraně a ozbrojence.

Nové porušování práv přineslo podle MVČK arabské jaro. "Při nedávných nepokojích v Bahrajnu, v Sýrii a v Jemenu se zranění demonstranti báli navštěvovat lékařská zařízení, aby nebyli identifikováni a nestali se terčem krutého pronásledování," podotýká MVČK.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…