Česká lékařská komora korupci netoleruje
Korumpování některých lékařů zástupci farmaceutických firem považuje Česká lékařská komora (ČLK) za závažný problém. Etický kodex a Disciplinární řád komory zakazují lékařům řídit se při předepisování léků jinými zájmy než prospěchem pacienta.
Lékařský výzkum a vzdělávání se pochopitelně bez podpory farmaceutického průmyslu nikde na světě neobejdou. Tato spolupráce se však musí řídit jasnými pravidly. Česká lékařská komora se pod mým vedením již déle než dva roky snaží přesvědčit farmaceutické firmy o potřebě zřízení nadačního fondu na podporu vzdělávání zejména mladých lékařů, o které se stát nezajímá, a komora sama nedisponuje dostatečnými prostředky. Do tohoto fondu by firmy přispívaly částkami úměrnými obratu, který realizují na českém trhu. A o přidělování finanční podpory lékařům by poté rozhodovaly nezávislé orgány. Tím by odpadla přímá vazba mezi jednotlivým lékařem a určitou firmou, a díky tomu by se obě strany vyhnuly podezření z korupčního jednání. Farmakofirmám však jde většinou bohužel pouze o zvyšování prodeje jejich léků a vzdělávací akce jim slouží jako pouhá zástěrka. Striktní přístup naší komory, která odmítá garantovat společenské večírky či rekreace, které se jako vzdělávací pouze tváří, vzbudil poprask mezi firmami i některými lékaři. V prostředí, kde farmakofirmy léta platily i občanské sdružení ministra zdravotnictví, se totiž pořádek prosazuje jen velmi těžce.
Navzdory neochotě představitelů farmaceutického průmyslu situaci řešit vydala ČLK v říjnu letošního roku závazné stanovisko upravující pravidla spolupráce lékařů s farmaceutickými firmami. Lékaři se vzdělávat musí, ale korupci komora za vzdělávání nepovažuje. Prospěch pacienta je prioritou lékařské profese, proto musí být lékaři ve svém rozhodování o léčbě vždy plně svobodní a nezávislí, a aby tato nezávislost byla zaručena, musí být vztahy mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem veřejně jasné a kontrolovatelné. Lékařům, kteří závazné stanovisko své profesní organizace respektovat nebudou, hrozí citelné disciplinární tresty.
Jsme rádi, že se asociace zahraničních farmaceutických firem společně s vedením České lékařské společnosti JEP konečně také začínají problémem zabývat a zavazují se dodržovat regule stanovené komorou, které vycházejí z pravidel respektovaných v rámci vyspělých států EU. Naším cílem je však působit preventivně, proto ČLK opět vyzývá farmaceutické firmy prodávající léky v ČR, abychom společně vytvořili nadační fond pro podporu vzdělávání lékařů.
Zdroj: Lidové noviny