Přeskočit na obsah

Českotěšínská nemocnice hledá sestry v Polsku

Nedostatek lékařů a zdravotních sester, který v regionu trápí hlavně nemocnice, jejichž zřizovatelem je kraj či stát, už pociťují i privátní zdravotnická zařízení.

Zatímco náměstek hejtmana pro zdravotnictví Karel Konečný jen slibuje, že výhledově se problémem bude zabývat a zváží možnost stipendií pro studenty posledních ročníků lékařských a zdravotnických škol, privátní společnost Agel už jedná.

Studenty dotuje a její nemocnice v Českém Těšíně navíc hledá zdravotnice i v sousedním Polsku. "Máme sedmdesát sester, což není málo, ale sehnat nové je stále těžší. Proto jsme navázali kontakt s úřadem práce v polském Těšíně, který koncem ledna zorganizoval burzu práce. Tamjsme představili naše zdravotnické zařízení a nabídli pracovní místa," říká ředitelka českotěšínské nemocnice Barbora Zbránková.

Nabídka práce zaujala deset polských žen, které si v nejbližších dnech přijedou nemocnici prohlédnout. Jazyková bariéra není v česko-polském pohraničí velký problém. Většina pacientů českotěšínské nemocnice totiž ovládá oba jazyky, někteří mluví jen polsky.

Agel zaplatí studentům školné "Ale protože cizí státní příslušníci musí absolvovat zkoušku z češtiny, nabídli jsme jim pomoc při vyplňování formulářů nutných k přijetí do pracovního poměru v České republice i možnost absolvovat jazykový kurs přímo v nemocnici," říká ředitelka Zbránková.

Problém se zdravotními sestrami se vyostřil poté, co se před dvěma lety změnil systém vzdělávání amaturita už nestačí. Ze středních škol totiž vycházejí jen asistentky sester. Aby mohly být plnohodnotnými sestrami, musí dál studovat 3,5 roku na vyšší odborné škole nebo získat titul bakaláře na vysoké škole.

Společnost Agel provozující síť nemocnic v zemi začala už loni v září finančně podporovat první tři studentky oboru všeobecná sestra na Vyšší odborné škole zdravotnické v OstravěVítkovicích.

"Studentky posledního ročníku od nás měsíčně dostávaly dva tisíce korun zaměstnaneckého stipendia. V lednu měly závěrečné zkoušky, tento měsíc k nám nastoupí," uvedla personální ředitelka společnosti Agel Miroslava Pešátová.

Za to, že se na dva až tři roky upíšou Agelu, vrátí firma dalším 14 studentům peníze za školné a uhradí další náklady spojené se studiem.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…