Přeskočit na obsah

Český krizový plán: ochránit hlavně lékaře

Kdyby v Česku zasáhla chřipková pandemie, stát se přednostně postará o své "vyvolené". O lékaře, řidiče metra a autobusů, energetiky, i o lidi, kteří mají na starosti vyvážení odpadů.

Ti všichni by jako první dostávali od úřadů protichřipkové léky ze státních zásob, v nichž teď leží preparáty pro dvacet procent obyvatel.

Seznam lidí, které stát v takové krizi nutně potřebuje, vypočítává Pandemický plán, stotřicetistránkový dokument, sepsaný odborníky v roce 2004 - pro boj s tehdy hrozící ptačí chřipkou. A který je možné využít i nyní, kdy se svět snaží bojovat proti hrozbě prasečího viru. Podrobně se v plánu píše nejen o tom, jak a komu budou hasiči v případě pandemie rozdávat zdarma léky. Ale i na základě zkušeností se smrtícími pandemiemi z minulého století se v něm vypočítává, kolik lidí by zemřelo nebo jak drtivý by měla pandemie dopad na českou ekonomiku.

Tisíce lůžek pro nemocné

Experti především došli k jednomu hrozivému číslu: není vyloučeno, že by při pandemii v Česku zemřelo až 12 tisíc lidí.

Proti agresivnímu viru by totiž byli lidé méně odolnější než proti běžné chřipce, která přichází každou zimu. "Předpokládá se závažnější průběh nemoci a vyšší míra úmrtnosti než v případě sezonní chřipky, protože celá populace nebude imunní vůči novému chřipkovému viru," stojí v Pandemickém plánu. Pokud by nový druh chřipky zaútočil v plné síle, nejohroženější by byli lidé nad šedesát let, nejméně naopak děti a mladí do osmnácti.

Lékaři navíc upozorňují, že pandemie asijské a hongkongské chřipky v padesátých a šedesátých letech udeřily vždy ve dvou vlnách. Druhá následovala po několika měsících a její následky byly ještě hroší. "Jsou velmi pravděpodobné těžší průběhy onemocnění, časté komplikace a zvýšená úmrtnost," píší experti. Pandemie by mohla podle nich zcela pominout zhruba po třech měsících. I tak by ale musely nemocnice vyčlenit tisíce lůžek - a například načas přestat s dlouhodobě plánovanými operacemi. A také se vyrovnat s nedostatkem lékařů a sester - podle odhadů by během prvních dnů dostalo chřipku až 40 procent lidí, pracujících "v první linii."

Chřipka by stála miliardy


Obrovský vliv by měla pandemie na ekonomiku, zvlášť nyní v době celosvětové krize. Třicet procent lidí by totiž nemohlo v prvních týdnech pandemie chodit do práce - jak ti nemocní, tak i lidé, kteří by se museli starat o své blízké.

Roční propad ekonomiky by tak dosáhl 60 až 80 miliard, tedy až dvou procent HDP. Pro představu: ministr financí Miroslav Kalousek odhaduje, že letos české hospodářství spadne kvůli krizi o 2,3 procenta, Mezinárodní měnový fond je pesimističtější - počítá se 3,5 procenta. "Ani v jednom z uvedených odhadů neuvažujeme následné škody na zdraví, případně úmrtí, které by působily na pokles ekonomické aktivity dlouhodobě. Ty by přirozeně byly významnější v případě absence účinné léčby," stojí v pandemickém plánu.

Autoři plánu přesto upozorňují, že následky chřipkové vlny mohou být i menší - záleží na tom, jak by se podařilo pandemii zvládnout.

Proti chřipce přes počítač


Přestože světová pandemie zatím nehrozí, podle Romana Prymuly, předsedy České vakcinologické společnosti, teď musí části pandemického plánu upřesnit - například jak by se rozdělovaly léky. "Kdyby šel stupeň nebezpečnosti ještě o jeden nahoru, to už bychom museli spustit veškeré mechanismy," prohlásil včera Prymula.

Scénáře pro pandemii mají i kraje a hlavní hygienik Michal Vít chce, aby prověřily, jak jsou připravené.

Celostátní pandemický plán vychází z dat Mezinárodní zdravotnické organizace a také z nařízení Evropské unie.

Kdyby tak v některé evropské zemi pandemie vypukla, státy by proti ní bojovaly jednotně. V Česku je v záloze i počítačový program, aplikace Pandemie, pro rychlé předávání dat.

Jak by vypadala pandemie v Česku


- Chřipku by dostaly více než tři miliony lidí, zemřelo by až 12 tisíc lidí.

- 30 tisíc lidí by muselo zůstat v nemocnici. Z toho 4500 lidí by potřebovalo intenzivní péči, polovina z nich dokonce dýchací přístroj.

- Během prvních měsíců pandemie by nemohlo pracovat 30 procent lidí. Celkově by ekonomika přišla o 60 až 80 miliard.

- Nemocnice by musely odložit plánované operace, omezit příjem nových pacientů a uvolnit místa lidem s těžkou chřipkou.

- Školy by přerušily vyučování.

- Úřady by rozdávaly účinné léky. Přednost by měli lékaři, lidé pracující v dopravě, energitice nebo vodním hospodářství. Stejně jako lidé s HIV nebo pacienti s onkologickými chorobami.

stupně pandemie

- FÁZE 1 - Chřipkový vir mohou mít jen vnímavá zvířata. Riziko nemoci lidí je velice nízké.

- FÁZE 2 - Virus už obíhá mezi zvířaty a může být rizikový pro člověka.

- FÁZE 3 - První lidské nákazy, ale mezi lidmi se přenáší zatím jen výjimečně.

- FÁZE 4 - Nakaženy jsou malé skupiny lidí a šíření nemoci je přísně lokalizováno. Vir nedokáže ve velkém pronikat do lidských organismů.

- FÁZE 5 - Šíření je stále omezené, ale už jsou nakaženy velké skupiny lidí. Vir se stále lépe adaptuje na lidské tělo. Stále se ale šíří hůře než běžná chřipka.

- FÁZE 6 - Pandemie: vzrůstající a setrvávající mezilidský přenos viru v běžné populaci.

 

HN, Vojtěch Blažek

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené