Český oční lékař bude Afghánce učit transplantovat rohovku
Český oční lékař Martin Filipec spolu s italským kolegou Claudiem Carresim dnes odlétají do Kábulu, aby se pokusili zachránit zrak afghánskému chlapci Adžamalovi a několika desítkám dalších lidí transplantací rohovky. Lékaři budou na své šestitýdenní misi také vzdělávat afghánské oftalmology v transplantacích rohovky. Novinářům to dnes řekli zástupci občanského sdružení Berkat.
V Kábulu je připraveno 90 pacientů a Filipec předpokládá, že přibližně polovina z nich by mohla být vhodná pro operaci. U některých bude pravděpodobně potřeba kombinovat transplantaci s odstraněním šedého zákalu. Lékaři mají zatím připraveno šest rohovek a tisíc nitroočních čoček. Rohovky mají omezenou dobu skladování. Další přijdou z české tkáňové banky a ze zahraničních bank, zejména ze San Diega v USA. Filipec předpokládá, že do budoucna by mohla tkáňová banka vzniknout i v Afghánistánu.
Projekt Adžamal byl pojmenován podle chlapce, který v důsledku podvýživy přichází postupně o zrak. Jeho fotografie byla zveřejněna v Lidových novinách a inspirovala Martu Nolovou k zahájení složité, mnoho měsíců trvající akce, na jejímž konci bylo nejenom vypátrání postiženého dítěte, ale i zorganizování cesty oftalmologů do jeho vlasti.
Finančně projekt podpořilo ministerstvo zahraničí půl milionem korun, část nákladů bude uhrazena z veřejné sbírky, při níž bylo vybráno 270.000 korun. Operační nástroje, které zůstanou v Afghánistánu, poskytla soukromá oční klinika a zdravotnický materiál věnovaly různé firmy.
Transplantace rohovky, která se poprvé na světě uskutečnila v Olomouci právě před sto lety, bývá úspěšná v 90 procentech případů.
Podle Filipce na světě žije 45 milionů nevidomých a stovky milionů lidí s těžce poškozeným zrakem. Desetina z nich trpí rohovkovou slepotou.
Zdroj: ČTK