Přeskočit na obsah

Český tým dostane jedinečnou šanci

Přípravek s velkou nadějí stát se lékem karcinomu prostaty vyvinul tým českých lékařů. „Podáváme žádost o zařazení přípravku do III. fáze klinických zkoušek, kdy už se účinnost zkouší na tisícovkách pacientů po celém světě. Dostat se do této fáze se povede v České republice málokomu, protože finanční náklady jdou do stamilionů,“ říká vedoucí týmu imunolog doc. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D., ze společnosti Sotio. Výsledky klinických zkoušek budou známy v roce 2017.

Docent Špíšek převzal 15. listopadu cenu Neuron 2012 pro lékaře do 40 let. Ocenění uděluje Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu, který rovněž každoročně uděluje ocenění za celoživotní dílo.

Letošním laureátem ceny Neuron 2012 je profesor MUDr. Marek Malík, srdeční elektrofyziolog z britské University of London. Není to tak dávno, co některé běžné léky vyvolávaly u některých lidí tak vážnou srdeční arytmii, až pacienti zemřeli. Například v první polovině 90. let zemřelo v USA několik set osob poté, co užili nový lék na alergickou rhinitidu. Díky výzkumu profesora Marka Malíka a dalších odborníků už toto riziko lidem nehrozí. Poznatky vycházející i z prací prof. Malíka přispěly k vytvoření jednotné metodiky, jíž lze určit, zda běžný lék může ohrozit pacienta vyvoláním arytmie. Český odborník při tomto výzkumu uplatnil svoje matematické a medicínské znalosti získané během studia Matematicko‑fyzikální a Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, které absolvoval koncem 70. let minulého století. „Matematiku jsem měl rád od školních let a medicína mě zaujala, když jsem jako kluk ležel asi šest neděl v nemocnici,“ vysvětluje dnes profesor Malík, proč později začal studovat obě fakulty.

Více o cenách Neuron v některém z dalších vydání Medical Tribune.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené

Děti trestají

12. 8. 2022

Ve všech kulturních okruzích jsou lidé přesvědčeni, že ti, kdo překročí pravidla, zákony nebo normy, mají být potrestáni. Trestem může být…