Českým sestrám budou konkurovat Filipínky
Manila - Téma ekonomické spolupráce dominovalo na pondělním setkání českého premiéra Jana Fischera s filipínskou prezidentkou Glorií Macapagalovou-Arroyovou.
Nedostatek zdravotních sester pociťuje české zdravotnictví už několik let. Kvůli dlouhým pracovním dobám a nízkým platům české sestry odcházejí do sousedního Rakouska či Německa. Žalostný stav v českých nemocnicích potvrzuje například pražské nemocnice Motol, která v loňském roce kvůli nízkému počtu sester omezit provoz
"Pracovní síle ze zahraničí se nebráníme, ale je podstatné, aby sestry byly řádně kvalifikované," říká Eva Jurinová. Podle ní o tento obor mezi mladými Češkami všeobecně opadá zájem, protože nedokáže nabídnout lepší pracovní podmínky, zejména ty platové.
Zato Filipíny se s malým zájmem o obor rozhodně nepotýkají. Studium zdravotní školy patří nejen mezi mladými Filipínkami, ale i Filipínci k těm nejžádanějším.
Je to totiž nejjednodušší vstupní karta ven ze země, kde jedenáct milionů Filipínců (asi osmina populace) žije pod hranicí extrémní chudoby (tu OSN definuje jako příjem méně než jednoho dolaru na den) a kde si zdravotní sestra měsíčně vydělá 150 amerických dolarů.
Filipíny už několik let patří k největším vývozcům zdravotních sester a bratrů na světě. Kvůli svým znalostem angličtiny a relativně vysoké úrovni vzdělání je náborové organizace rády zaměstnávají. Nejčastěji sestry a bratři končí ve Spojených státech, Singapuru a Saudské Arábii.
Podle filipínského ministra zdravotnictví Franciska Duqua v roce 2008 až 85 procent čerstvě odmaturovaných zdravotníků opustilo svou rodnou zemi a našlo si práci v zahraničí. Podle Světové zdravotnické organizace WHO počátkem milénia ve světě pracovalo 300 tisíc zdravotních sester a bratrů z Filipín.
celý text zde
Zdroj: aktuálně.cz