Chirurgická klinika v Plzni má nový přístroj pro operace aorty
Chirurgická klinika Fakultní nemocnice v Plzni získala několik nových přístrojů, mimo jiné i speciální pumpu, která se používá při složitých operacích na hrudní a břišní aortě. Díky přístroji zajišťujícímu mimotělní oběh dokáže nemocnice zachránit pacienty, které dosud posílala na specializované pracoviště v Praze. Pumpu za 1,2 milionu Kč využije ročně asi při deseti až 15 operacích pacientů, kteří jsou bezprostředně ohroženi na životě. Novinářům to řeklo vedení kliniky.
"Umožní nám provádět velmi náročné operace, konkrétně na výdutích hrudní a břišní aorty, jež jsou v ČR dělány jen velmi zřídka," vysvětlil Vladislav Třeška, přednosta kliniky, která ročně provede asi 6000 velkých operací a patří díky tomu k největším pracovištím v zemi.
Podle něj jsou výdutě na aortě vzácným onemocněním, jejich operace trvá při standardním průběhu kolem pěti hodin a je v chirurgii hodnocena jako vůbec jedna z nejsložitějších. Ve fakultní nemocnici se jí zabývá pracoviště cévní chirurgie. "Onemocnění bývá objeveno většinou zcela náhodně, například při vyšetření krčních tepen," dodal přednosta. Pumpu budou lékaři využívat také v oblasti jaterní chirurgie, pokud bude potřeba zajistit při operaci výživu jater.
Podle ředitelky nemocnice Jaroslavy Kunové získala klinika nově také takzvaný harmonický skalpel za více než 600.000 korun. Ten se využívá při laparoskopických operacích nebo v "otevřené" chirurgii při velkých operacích, například k preparaci tkání v oblasti jater, plic, slinivky břišní a dalších orgánů. Za více než 150.000 korun se podařilo obměnit i další operační nástroje.
"V těchto prostorách fungujeme už devět let, životnost přístrojů je zhruba pět až šest let. Musíme proto dělat intenzivní renovaci. Vše je navíc mnohem dražší než v roce 1999," upřesnil Třeška. Podle vedení nemocnice byly nové přístroje zakoupeny ze sponzorského daru Plzeňské teplárenské, vlastněné ze 100 procent městem Plzeň, která každý rok poskytuje fakultní nemocnici zhruba dva miliony korun a je jejím největším sponzorem.
"Od sponzorů se nám vloni podařilo získat 7,3 milionu korun, letos už 4,7 milionu Kč," uvedla Kunová. Nemocnice obměňuje dosluhující přístroje průběžně, na příští rok počítá s větším objemem peněz, které uvolní. "Půjde o částku asi 30 milionů korun," dodala.
Operacemi i ostatními výkony na tepnách a žilách se na chirurgické klinice zabývá pracoviště cévní chirurgie. Na něm nyní pracuje šest specializovaných chirurgů, dva se připravují na atestaci v oboru. Oddělení má 25 standardních lůžek a další lůžka intenzivní péče. Na operačních sálech se ročně provádí kolem 600 tepenných rekonstrukcí a více než 250 operací křečových žil.
Zdroj: ČTK