Přeskočit na obsah

Chránit kraje před postihem je náš úkol

Lékárníci i právníci se shodují, že odpouštění poplatků je proti zákonu. Úřad pro hospodářskou soutěž se však situací zabývat ani nadále nehodlá. A nerozlišuje přitom, zda peníze lidem odpouští krajské, nebo soukromé zařízení.

"Proti krajům zasahovat nemůžeme, protože ty se přímo trhu neúčastní, a nechystáme se k tomu ani v případě soukromých lékáren," prohlásil šéf antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Reakci lékáren na odpouštění poplatků v krajských zařízeních považuje za pochopitelnou. "Mohlo by to být považováno za nedovolenou dohodu, není ale nebezpečná, naopak, je ku prospěchu pacienta," tvrdí Pecina.

To je sporné - peníze, které se na poplatcích nevyberou, mohou chybět na nákup přístrojů, a navíc poplatky brání zneužívání péče a tím šetří peníze třeba na drahou léčbu.

Kraje jsou podle Peciny z obliga díky tomu, že dotaci poplatků berou jako podporu spravovaných subjektů. "Mohou jim dát 200 tisíc eur během tří let, aniž by to byla nedovolená veřejná podpora," řekl Pecina. Do toho by se zařízení podle něj měla vejít.

Úřad pro hospodářskou soutěž dokonce způsob, jak se vyhnout problémům, pomáhal krajům vymyslet. "Je to náš úkol, a kdyby jim za to hrozil postih od evropských orgánů, hájili bychom je," potvrdil Pecina.

Stížnost k celoevropským orgánům v Bruselu by musely podat třeba soukromé lékárny, které kvůli tomu přicházejí o zákazníky. "Bylo by divné, kdyby si tam stěžovalo ministerstvo zdravotnictví," podotkl Pecina.

Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová však odpouštění poplatků považuje za protizákonné, a za pravdu jí dávají oslovení odborníci. "Je to jasné obcházení zákona o zdravotním pojištění," uvedl právník Filip Uher, zabývající se zdravotnictvím.

"Stav není dlouhodobě udržitelný, dají se čekat žaloby a vše se musí neodkladně řešit v parlamentu," soudí právnička Dagmar Raupachová. Za problematické považuje především chování soukromých lékáren, které poplatky také odpouštějí, aniž za nimi někdo stojí.

Všem, kdo poplatky odpouštějí, hrozí sankce od zdravotních pojišťoven. "S nemocničními lékárnami, respektive s krajskými nemocnicemi jako jejich provozovateli, zahájíme správní řízení, pokud budeme mít důkazy, že nevybírají regulační poplatky," potvrdil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Výsledkem správního řízení může být pokuta až 50 tisíc korun.

Lékárnám navíc hrozí třeba za chyby při stanovování cen až několikasettisícové pokuty od Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…