Chybějí vakcíny pro malé děti. Kvůli poslancům
Rodiče malých dětí jsou zoufalí: ze zákona mají povinnost kojence nechat očkovat, jenže očkovací látky chybějí. Jde hlavně o hexavakcínu, která chrání proti šesti nemocem.
"Už dva měsíce prostě není," říká dětská lékařka Michala Trnková. Hlavní hygienik Michael Vít tvrdí, že za to může novela zákona, kterou poslanci nestihli přijmout. A není jisté, zda ji přijmou: koaliční rebelové proti zákonu protestují, protože obsahuje možnost připlácet si za nadstandard. "Situaci řešíme. Vakcíny jsou na první pololetí už zajištěné.
Lékaři by je měli mít během několika dnů k dispozici," říká hygienik Vít. Ministerstvo je zaplatí ze státního rozpočtu. Ročně stojí povinné očkování dětí 760 milionů korun.
Politici neschválili včas novelu zákona a trpět kvůli tomu budou malé děti. Stovky teprve několikaměsíčních kojenců budou muset zbytečně na očkování. Zákon, který poslanci měli schvalovat, se mimo jiné týkal plateb za očkovací látky a jejich rozvoz.
Protože není, lékaři teď nemohou sehnat takzvanou hexavakcínu. "Najednou je od konce prosince nemůžeme dostat od krajských hygienických stanic, které je pro nás vždycky měly, ale teď prostě nejsou," říká dětská lékařka Michala Trnková.
Což by nebyl takový problém u dětí, které se teprve mají začít očkovat. Série tří očkovacích dávek, která má začít někdy po třetím měsíci věku dítěte, se dá oddálit o dva tři měsíce, aniž by lékaře nebo rodiče někdo popotahoval. Očkování je totiž ze zákona povinné.
"Větší potíž je, že lékaři mají řadu dětí "rozočkovaných". Mezi jednotlivými dávkami, které jsou tři po sobě, má být zachováno rozmezí nanejvýš sedmi týdnů. Ale když já ty vakcíny nemám, tak to první či druhé očkování propadne a já musím vakcínu píchat znovu třikrát po sobě. A jak k tomu to miminko přijde, že mu znovu zbytečně působíme bolest?" ptá se lékařka.
Což je přesně případ tříměsíčního Jiřího Hraběte z Průhonic. "Náš Jiřík má za sebou první dávku a nejzazší termín pro druhou vakcínu už minul, protože látka není. Musíme počkat, až bude, a pak začít znovu od začátku," zlobí se maminka Dagmar Hrabětová.
Podle zákona navíc všichni rodiče zdravých dětí musí nechat své děti naočkovat. Pokud tak neučiní, hrozí jim přinejmenším pokuta až 10 tisíc korun a začnou se o ně zajímat pracovníci sociální péče.
"Já jsem za to očkování zodpovědná. Já a rodič, a když vakcína není k dispozici, tak co s tím? Kdo se bude zpovídat u soudu?" zajímá se lékařka Michala Trnková. A není to planá hrozba. Je to dva týdny, co policie v Brně vyšetřovala rodiče kvůli neočkovanému synovi. Nechali oddálit očkování u svého půlročního chlapečka, protože první očkovací dávku špatně snášel - a už na ně sociální pracovnice podala trestní oznámení. Rodiče pak strávili řadu hodin u výslechů.
Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt říká, že ministerstvo o krizové situaci ví a že ji řeší. "Zkrátka se počítalo s tím, že bude platit novela zákona číslo 48, jenže tomu tak doposud není, poslanci ji nestihli schválit," říká. "Je to otázka dnů nebo nanejvýš týdnů, než bude všechno v pořádku a hexavakcína bude zase k mání," dodává.
Stalo se to, že v Poslanecké sněmovně leží novela zákona, podle níž nebudou mít očkovací látky nově na starosti hygienické stanice, ale budou je rozvážet distributoři léků. A hradit se budou nikoliv ze státního rozpočtu jako doposud, ale ze zdravotního pojištění.
"Tak je tomu v 90 procentech ostatních zemí a umožňuje to pružněji reagovat na jakoukoliv nutnost očkování, než když vakcíny platí stát," říká hlavní hygienik Michael Vít. Potíž je, že přechod na nový systém se nezdařil a není jisté, kdy poslanci a zda vůbec zákon přijmou.
Je to totiž zákon, který pojednává o nadstandardech ve zdravotnictví, a koaliční rebelové jsou proti němu. Ministerstvo tak připravilo krizový scénář na první pololetí a vakcíny zaplatí. Co bude ve druhém pololetí roku, však zatím nikdo neví.
Zdroj: Mladá Fronta DNES