Přeskočit na obsah

ČLK: Nedostatek lékařů ohrožuje v Havířově lékařskou péči

Česká lékařská komora (ČLK) varovala, že nemůže garantovat kvalitu péče v nemocnicích, kde chybějí kvalifikovaní lékaři. Prezident ČLK Milan Kubek ČTK řekl, že tak ostré prohlášení použili poprvé, na problém však už upozorňují delší dobu. ČLK nemá možnost kontrolovat jako dřív personální vybavení nemocnic. Garantem péče je sice ze zákona, chybí ale vyhláška o personálních standardech, které by pak společně ČLK a ministerstvo zdravotnictví kontrolovaly.

"Představenstvo ČLK důrazně požaduje jménem ČLK jako garanta kvality, aby ministerstvo tuto vyhlášku vydalo. ČLK je připravena se na její přípravě podílet," uvedl Kubek.

Již dříve vyzval ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby vyhlášku vydal. Reagoval tehdy na problémy v karlovarské nemocnici. Požádal o pomoc i premiéra Mirka Topolánka (ODS). Topolánek ho odkázal na ministra, ten Kubkovi odpověděl, že vše vyřeší v zákoně o zdravotních službách. Norma je součástí reformního balíku a čeká na projednání ve vládě a poté ve sněmovně. Platit by mohla od ledna 2009.

Zhruba dvouletý spor o pravomoci komory vyvrcholil nyní problémy v havířovské nemocnici. Tamní lékaři upozornili minulý týden dopisem havířovského primátora, náměstka hejtmana pro zdravotnictví a hejtmana Moravskoslezského kraje na "neúnosnou personální situaci". Problémem se zabývalo tento týden na mimořádném zasedání představenstvo ČLK.

"Havířovský případ je skutečně flagrantní, protože interní oddělení má 92 lůžek a určitou dobu tam nebyl vůbec žádný atestovaný lékař a v současnosti je tam jeden kvalifikovaný a asi šest bez specializované způsobilosti. Musejí pracovat pod dohledem. Je to katastrofa, takové oddělení, pokud se neseženou lékaři, musí být zavřeno," řekl Kubek.

Havířovská nemocnice je podle něj ale jen "špičkou ledovce katastrofického stavu personálního vybavení nemocnic a léčeben", a to zejména těch, které zřizují kraje, nebo byly jako původně krajské privatizovány.

Nemocnice se potýkají také s nedostatkem sester, chybějí zejména dětské sestry. Řadě pediatrických pracovišť prý hrozí, že budou muset omezit péči. Z více než 3000 zdravotnických asistentů, kteří vyšli letos ze středních zdravotnických škol, jen 200 šlo do praxe. Ostatní dál studují, aby získali titul zdravotní sestra. V týmech chybějí zdravotničtí asistenti, sestry dělají jejich práci a mají méně času na pacienty.

Dříve zaplnili mezery pracovníci ze Slovenska. Se zlepšením platových podmínek ve slovenském zdravotnictví se ale slovenští lékaři a sestry vracejí do své země a v Česku začínají citelně chybět. "Pokud je dnes nějaký problém ve zdravotnictví, je to personální krize - nedostatek lékařů a sester - to je to, co ohrožuje pacienty," zdůraznil Kubek.

Zákon o péči v nestátních zdravotnických zařízeních, ve kterém je paragraf o vydání vyhlášky s personálními standardy, je účinný od roku 2006. Tehdejší ministr David Rath (ČSSD) ustavil komisi, která měla standardy připravit. ČLK do ní vyslala dva členy představenstva. Julínek po nástupu komisi zrušil a práce zastavil.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…