Přeskočit na obsah

ČLK: Opatření proti krizi zdravotnictví nepomohou, prohloubí ji

Česká lékařská komora (ČLK) varuje, že protikrizová opatření, která mají zdravotnictví přinést peníze navíc, mu naopak peníze odeberou.

Prezident ČLK Milan Kubek novinářům řekl, že napsal premiérovi v demisi Mirku Topolánkovi, designovanému premiérovi Janu Fischerovi, předsedům politických stran a poslancům dopis s výzvou, aby zabránili přijetí těch částí návrhu, které se týkají stanovení úhrad léků ze zdravotního pojištění a změn v platbách státu za děti, důchodce a nezaměstnané. Ministerstvo zdravotnictví kritiku ČLK odmítlo.
    "Návrh je podáván jako pomoc pro zdravotnictví, ale je to pomoc pro farmaceutické firmy a je to možná pomoc pro státní rozpočet - vláda chce stabilizovat státní rozpočet za cenu destabilizace zdravotního pojištění," řekl Kubek. První náměstek ministryně Marek Šnajdr řekl, že prezident Kubek vychází ve svých výpočtech z nesprávných údajů. Zdravotnictví dostane letos a příští rok dohromady deset miliard navíc, zdůraznil.
    Podle Kubka bude výsledkem přijetí ministerského návrhu zvýšení výdajů zdravotních pojišťoven za léky do konce roku 2010 zhruba o 2,5 miliardy korun a zároveň pokles příjmů veřejného zdravotního pojištění z plateb státu za státní pojištěnce přinejmenším o 3,1 miliardy korun. Zdravotnictví podle Kubka nedostane deset miliard, ale jen 8,5 miliardy.
    Kubek vysvětlil, že pokud bude schválen protikrizový balíček, zaplatí stát za jednoho svého pojištěnce do konce roku 2010 o 516 korun méně než kolik by zaplatil při jeho neschválení. Při šesti milionech pojištěnců, za něž platí stát, přijde zdravotnictví minimálně o 3,1 miliardy, uvedl.
    ČLK proto požaduje zrušit v návrhu ustanovení týkající se plateb pojistného za státní pojištěnce o tom, že vyměřovacím základem pro rok 2010 bude 25 procent průměrné mzdy za tři roky nazpět. Oproti platnému zákonu se totiž započítávaná doba prodlouží o rok, tím se ale zahrnou do výpočtu právě roky, kdy stát platby zmrazil. Slíbeným zvyšováním tak stát jen dožene to, co už dávno měl platit, prohlásil Kubek.
    "Protikrizová opatření zvýší příjmy pojišťoven již od 1. července letošního roku," zdůraznil Šnajdr. Pojišťovny si nechají méně na provoz a prevenci. Do péče tak budou moci dát letos o miliardu víc, příští rok o 1,5 miliardy. S navýšením příjmů z plateb státu to bude letos navíc 3,5 miliardy a příští rok 6,5 miliardy, to je deset miliard za oba roky. Ve variantě ČLK jen 8,5 miliardy, uvedl Šnajdr.
    "Nepotřebujeme Nobelovu cenu z ekonomie, abychom porovnali, kdo mluví pravdu a kdo lže. Zdravotní pojišťovny v naší variantě dostanou více peněz a rychleji," shrnul náměstek. Podle jeho předpokladu by návrh měla v nejbližších dnech projednat vláda. Poté ho dostane sněmovna, ministerstvo zároveň zahájí vyjednávání s opozicí.
    Kubek uvedl, že ČLK se bude snažit prosadit zásadní změny v návrhu. Pokud neuspěje, pokusí se zablokovat ve sněmovně schválení zákona, který by prý ohrozil ekonomickou stabilitu veřejného zdravotního pojištění, a tím i dostupnost kvalitní zdravotní péče pro občany v příštím roce.

ČTK

NÁVRH ZÁKONA, KTERÝM SE MĚNÍ ZÁKON O VEŘEJNÉM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ - http://www.tribune.cz/dokument/135

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…