Přeskočit na obsah

ČLK představila protikorupční pravidla pro lékaře

Česká lékařská komora (ČLK) dnes představila pravidla spolupráce lékařů s farmaceutickými firmami. Chce jimi zprůhlednit vztahy mezi firmami a lékaři a zamezit korupčním tlakům. Novinářům to řekl prezident ČLK Milan Kubek. Nová pravidla budou i nadále umožňovat, aby firmy podporovaly lékaře ve vzdělání a přispívaly jim na odborné kongresy. Musí být ale jasné, že místo konání i obsah akce odpovídá odbornému účelu. Komora vyzvala farmaceutické firmy, aby společně s ní vytvořily nadační fond na podporu vzdělávání lékařů.

Základy spolupráce lékařů s firmami již dnes do určité míry definují etický kodex a stavovský předpis. Nová pravidla je rozšiřují, vycházejí z mezinárodní Deklarace o spolupráci mezi lékaři a farmaceutickým průmyslem přijaté v dubnu 2005 v Bruselu.

Sankce se nemění, za porušení pravidel bude hrozit stejně jako dosud důtka, pokuta nebo vyloučení z komory na pět let.

"Problémem není ten vztah, ale to, že se to děje netransparentně," řekl Kubek. Média několikrát informovala o případech, kdy se někteří lékaři nechali pozvat od farmaceutických firem na výjezdní zasedání do Afriky nebo na luxusní zahraniční dovolenou.

"Pokud farmaceutická firma koupí lékaři odbornou literaturu, je to zcela v pořádku, také pokud zaplatí lékaři vzdělávací akci, která se bude konat v nějakém přiměřeném místě," řekl Kubek. V případě světového kongresu může jít i o místo na konci světa, dodal. Firma může lékaři darovat také pomůcky, které potřebuje k práci, jako například tužku, diář, fonendoskop nebo košili. Problémem už se ale může stát třeba televizor do ordinace.

Generální ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Radim Petráš ČTK řekl, že iniciativu komory nastavit pravidla spolupráce lékařů a firem vítá. "To je posun, ČLK se zatím nikdy tak jasně nevyjádřila," řekl. Podle Petráše je ale škoda, že komora vyhlásila pravidla jednostranně a nespolupracovala více s asociacemi farmaceutických firem.

ČLK nemůže podle Kubka plnit úlohu policie, pokud ale přijde na lékaře stížnost, prošetří ji. Každý případ se bude šetřit individuálně. Komoře se nelíbí nedostatečná paleta sankcí. Chybí prý taková opatření, která by působila preventivně. Komora by například chtěla, aby bylo možné dočasně lékaři zakázat práci, uložit mu povinnost doškolení a přeškolení a aby bylo možné vyloučit doktora z komory na jinou dobu než pět let.

Sankce definuje zákon. ČLK navrhla nový zákon o lékařské komoře, který právě takové sankce obsahuje. Ministr Tomáš Julínek (ODS) v této chvíli žádné změny v zákonech o komorách nepodporuje.

K výzvě ČLK na vytvoření nadačního fondu na podporu vzdělávání lékařů Petráš řekl, že mu není jasné, kdo by fond založil a spravoval. V Česku působí asi 300 farmaceutických firem, z nich jen 50 je organizovaných ve dvou existujících asociacích.

Výběr pravidel spolupráce mezi lékaři a farmaceutickými firmami:

- lékař nesmí požadovat neoprávněné výhody za předepisování léků

- nesmí přijmout neoprávněné pohostinství

- dary od firem musejí vždy souviset s povoláním lékaře a nesmějí být nepřiměřeně drahé

- lékař si může nechat zaplatit odborný kongres a ubytování jen na dobu svého pobytu

- lékaři mají zakázáno nechat si platit od firem jakékoli akce, které nemají odborný medicínský program

lékaři mohou jet na kongres zaplacený firmami, který není neúměrně daleko (výjimkou jsou velké a objektivně důležité kongresy)

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…