ČLK schválila výzvu k odvolání ministra zdravotnictví Julínka
Česká lékařská komora (ČLK) chce odvolání ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Návrh podpořilo 131 delegátů, proti bylo 94 a 16 se zdrželo. Delegáti 22. sjezdu ČLK rovněž vyzvali vládu a parlament, aby odmítly reformu, kterou ministr připravil. Sjezd odmítl také to, aby v krajských zařízeních neplatili pacienti regulační poplatky, jak to plánuje ČSSD.
"ČLK žádá změnu na postu ministra zdravotnictví z důvodu prosazování revolučních nikoli reformních změn v českém zdravotnictví silou bez diskuse s ČLK. Tyto praktiky patří do totalitní minulosti naší země," zní usnesení, které delegáti schválili. Julínek podle vyjádření pro ČTK ale nevidí ve výzvě odmítnutí ze strany celé lékařské obce, ale jen úzké skupiny kolem prezidenta ČLK Milana Kubka, která je napojena na ČSSD.
"Je to takový apel, jednak je to jasný důkaz toho, že ministr Julínek nemá podporu lékařů, je to i apel na jeho osobu, jestli se zachová jako chlap a rezignuje, a je to jasný signál i pro předsedu vlády, jestli má držet ve funkci ministra, kterého lékaři nechtějí," řekl novinářům Kubek.
"Je to ostuda lékařského stavu, rozhodnutí vnímám jako nešťastné, pro velkou část lékařského stavu to bude trpké zklamání," řekl novinářům člen představenstva Lubomír Kinšt, který patří k zastáncům ministra Julínka.
"Vzhledem k tomu, že to je jakási Kubkova část lidí, kteří dělají politiku, tak to pro mě není odmítnutí lékaři, to mám signály právě opačné, abych pokračoval," řekl ČTK ministr. Kubek podle něj "plní příkazy" poslance ČSSD Davida Ratha. Od reformy nehodlá Julínek ustoupit. "Budu bránit návratu bolševismu a socialistického zdravotnictví," řekl.
O propojení Kubka s ČSSD a politizaci stavovské organizace mluví i řada jejích členů, nejen politici. Kubek odmítl, že by plnil úkoly jakékoli politické strany, prosazuje prý zájmy lékařů bez ohledu na politiku.
Sjezd odmítl, aby ve výběru regulačních poplatků byly rozdíly podle toho, je-li pacient ošetřen v zdravotnickém zařízení v majetku kraje nebo jinde. Ve volbách to voličům slíbila ČSSD a její krajské reprezentace nyní vyjednávají s partnery, jak tento slib naplnit. Podle delegátů by se prezident ČLK Milan Kubek v případě, že kraje toto zvýhodnění ve svých zařízeních uskuteční, měl obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
Podle delegátů by vláda a parlament měly odmítnout nejen normy již připravené v paragrafovaném znění, což jsou zákony o zdravotních službách, specifických zdravotních službách a zdravotnické záchranné službě a novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, ale také záměry zákonů z druhé části reformy, které mají změnit zdravotní pojišťovny a budoucí univerzitní nemocnice na akciové společnosti.
"Myslím si, že je to velký úspěch, protože 80 procent přítomných delegátů odmítlo paragrafovaná znění zákonů, které teď půjdou do vlády, a já věřím, že politici budou naslouchat hlasu lékařů a zákony odmítnou," řekl Kubek.
"Usnesení sjezdu jsou motivována pouze tím, co se táhne jako červená nit komorou v posledních dvou, třech letech - je to odmítání jakékoli konstrukce nových zákonů a nového postoje ve zdravotnictví z důvodů čistě utilitárních," reagoval Kinšt.
Návrh usnesení, kterým by ČLK podpořila Julínka jako prvního ministra, který dělá změny v českém zdravotnictví, neprošel. Odmítlo ho 156 delegátů. Sjezd naopak pověřil Kubka, aby ustavil pracovní skupinu pro koncepci českého zdravotnictví. O reformě by se mělo debatovat na odborné půdě stavovské organizace, která je nezávislá na politických vlivech.
Sjezd rovněž vyzval politiky, aby přijali novelu zákona o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře, kterou vypracovala ČLK. Novela zefektivňuje činnost stavovských organizací a vrací jim kompetence, které komory v zemích EU mají. Rozsáhlé usnesení sjezdu jako celek schválilo 184 přítomných delegátů, 49 bylo proti a 11 se zdrželo.
Zdroj: ČTK