Přeskočit na obsah

ČLK: V Česku přibývá lékařů, kteří chtějí pracovat v zahraničí

V České republice přibývá lékařů, kteří chtějí pracovat v zahraničí. Zjistila to Česká lékařská komora (ČLK), kterou lékaři uvažující o práci v cizině musí požádat o potvrzení o bezúhonnosti. "Zatímco v loňské roce jsme touto dobou registrovali 318 žádostí, nyní jich máme již zhruba o stovku víc," řekl dnes ČTK tajemník ČLK Jiří Mach. Za celý loňský rok žádost podalo 520 lékařů.

Největší zájem o práci v zahraniční mají podle ČLK anesteziologové, chirurgové, internisté i praktičtí lékaři. Z regionů je na prvním místě v pomyslném žebříčku Praha, těsně ji však následuje Jihomoravský kraj. V Praze loni požádalo o potvrzení bezúhonnosti 129 lékařů, v Jihomoravském kaji 124. Jihomoravští radní si z odchodu lékařů do zahraničí příliš velké starosti nedělají. Kraj se nyní připravuje na transformaci sedmi z celkem devíti krajských nemocnic na obchodní společnosti. "V souvislosti s tím nelze vyloučit ani určitou redukci ve stavu lékařů, jejich odchodem do zahraničí se tak situace vyřeší přirozenou cestou," řekl ČTK jihomoravský radní František Adamec.

Lékaři však varují, že do zahraničí odcházejí hlavně špičkoví odborníci. "Odejde s nimi i zkušenost a zůstanou tu jen mladí," míní Mach. Sám jezdí pracovat do sousedního Rakouska od loňského prosince. Důvodem jsou jednak výrazně lepší platové ohodnocení, ale také nespokojenost s celkovým stavem českého zdravotnictví. "Neustálý tlak na šetření na nesprávných místech začíná komplikovat dodržování medicínských standardů," míní. Za prací dojíždí do Mistelbachu. Cesta trvá zhruba hodinu a půl, nemocnice mu však zajistila i služební byt.

Podobné důvody vedly k rozhodnutí odejít za prací v zahraničí například i radiologa z Fakultní nemocnice Brno Petra Hrobaře, který se od příštího roku chystá do Velké Británie. "Frustrace mezi lékaři narůstá, nutí nás všude šetřit a přitom se kupují drahé přístroje," posteskl si Hrobař.

Průměrný příjem lékaře ve státní nemocnici v Česku se pohybuje kolem 37.000 korun. Podle lékařů však příjmy zahrnují i množství přesčasů. V průměru údajně pracují měsíčně 250 hodin. Průměrný tarif, tedy příjem bez služeb a příplatků, činí 17.016 korun, tedy 150 korun na hodinu hrubého. V cizině je možné vydělat třikrát až sedmkrát více, upozornil Mach. Obavy z masivního odchodu lékařů do zahraničí se objevily v souvislosti se vstupem Česka do EU loni v květnu. Tehdy však nenastal.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…