Co změnil vstup do EU ve zdravotnictví?
Po vstupu do Evropské unie se zvýšila prestiž České republiky, a tím i českého zdravotnictví. Jsme akceptováni jako rovnocenní odborníci a partneři jiných evropských institucí.
Na úrovni orgánů Evropské unie se rozšířily možnosti podpory projektů spolupráce. Například nemocnice Na Homolce navázala kontakty nejen s ministerstvy pro výzkum, výživu a zdraví, ale i s představiteli několika regionů, které jsou v Bruselu zastoupeny. České zdravotnictví je dostatečně kvalitní a je možné očekávat, že jak v oblasti příhraniční spolupráce, tak i v oblastech vysoce specializované medicíny budou orgány Evropské komise podporovat projekty, do nichž je možno více zapojit nově přistupující země. Nemocnice přicházejí o část prostředků Změnil se i systém úhrad zdravotní péče. Všichni občané EU mají u nás nárok na péči hrazenou ve stejné míře, jaká platí pro české občany. I když tím nemocnice přichází o část prostředků z příjmů v neregulovaných cenách, je tato změna pozitivní. Odpadá totiž nejistota, zda zdravotní péči pacienta zahraniční pojišťovna proplatí, či ne.
V minulých letech tvořily pohledávky za cizinci téměř třetinu vyúčtovaných prostředků. Dnes tuto péči hradí přímo české zdravotní pojišťovny a platby jsou centrálně zúčtovávány vůči zahraničním pojišťovnám. Třetí změnou je rychlejší slaďování norem a předpisů s pravidly běžnými v západní Evropě. Pociťujeme to zvláště při získávání mezinárodních certifikátů a akreditací. České předpisy se již většinou shodují s mezinárodními, takže se zjednodušil proces prokazování úrovně kvality a bezpečnosti pro pacienty. Za nejdůležitější však považuji zvýšený pohyb občanů. Za poslední rok se výrazně zvýšil zájem o konzultace, léčbu, stáže i o zaměstnání u nás ze strany občanů ostatních zemí EU. Dopady našeho vstupu do EU nejsou ve zdravotnictví nijak rozsáhlé, ale změny, které pociťujeme, jsou zatím pozitivní .
Zdroj: Lidové noviny