Přeskočit na obsah

Covidové odměny by mohly být ve výplatě za květen

Na odměny zdravotníkům za covidový zápřah dá stát v novém dotačním programu 11 miliard korun a zdravotní pojišťovny dalších 11 miliard. Celkem tak bude na „covidové“ odměny vydáno v této fázi dvakrát více prostředků, než loni. Státní dotační program má financovat odměny pro zdravotníky zaměstnané v nemocnicích podobnou formou, jako tomu bylo loni. Odměny mají podle odhadu ministra zdravotnictví doc. Jana Blatného dostat ve výplatě za květen, tedy v červnu. Na rozdíl od loňského roku se má ale dostat i na odměny pro zdravotníky v ambulantní sféře. Pro ně budou určené mimořádné finance od zdravotních pojišťoven, rozdělené novelou loňské kompenzační úhradové vyhlášky. Ta by měla být podle vyjádření Blatného dokončena v průběhu března.

„Všem zdravotnickým pracovníkům v nemocnicích budou vyplaceny odměny za nadúsilí, které je spojené s druhou částí epidemie, tak jako tomu bylo v loňském roce,“ uvedl doc. Blatný na brífinku 5. března. „V pondělí budu předkládat na vládu návrh dotačního programu, během příštího týdne by měl být vypsán. Předpokládáme, že by tyto odměny měly být zdravotníkům vyplaceny ve výplatách za květen,“ uvedl ministr.

Stejně jako loni tak do nemocnic poputuje ze státního rozpočtu na odměny zhruba 11 miliard korun a zdravotníkům bude náležet odměna až do 75 tisíc korun hrubého.

Navíc ale tentokrát budou zdravotní pojišťovny podle ministra financovat odměny v ambulantním sektoru, a to tak, aby i tady mohli zdravotníci dostat až 75 tisíc korun navíc. „V průběhu března by měla být dokončena nová kompenzační vyhláška, kde budou zohledněny tyto odměny,“ řekl ministr. Uvedl, že si je vědom, že je zátěž zdravotníků enormní, a že si jejich práce váží.

 

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené