ČR by mohla dostat dva miliony vakcín proti ptačí chřipce
Ministerstvo zdravotnictví jednalo o případném dodání asi dvou milionů vakcín proti ptačí chřipce. Tato vakcína ještě neexistuje, farmaceutické firmy ji začnou vyvíjet až se objeví virus ptačí chřipky přenosný z člověka na člověka. Ten se ale podle většiny odborníků ještě neobjevil.
Premiér Jiří Paroubek aktuální situaci související s ptačí chřipkou konzultoval s pověřeným ministrem zdravotnictví Zdeňkem Škromachem i jeho náměstkem Jiřím Koskubou, který úřad fakticky řídí. "Myslím, že česká veřejnost nemusí mít obavy, že bychom situaci neřešili," řekl premiér novinářům. Konkrétní kroky podle něj vláda přijme po poradě s odborníky, tedy především hygieniky a veterináři. "Musíme to brát kriticky, bude nás to totiž stát stamiliony korun. Na druhou stranu bych nechtěl, aby došlo k tomu, že bychom něco zanedbali," řekl radiu BBC s tím, že vláda věci nebude posuzovat v zájmu farmaceutických firem, ale obyvatel.
V případě rozšíření ptačí chřipky má Česká republika připraven pandemický plán. V něm je vytypováno 1,7 milionů obyvatel, kteří patří do rizikových skupin, nebo jsou nezbytní pro chod státu. Tyto skupiny by měly přednostně dostat lék Tamiflu, který by měl proti nové nemoci zabrat. V současné době ministerstvo zdravotnictví má 600.000 dávek tohoto léku, stejné množství má předjednáno i na příští rok. Česká republika navíc podle hlavního hygienika Michaela Víta jedná z další farmaceutickou firmou o zakoupení dalších léků.
Lék Tamiflu šlo také koupit na předpis v lékárnách. Tyto zásoby jsou ale podle tiskového mluvčího výrobce léku firmy Roche Jiřího Pěšiny již kvůli panice okolo ptačí chřipky vyprodány. Tento lék se může brát maximálně po dobu šesti týdnů.
"Kdyby ho měla brát celá dospělá populace, potřebovali bychom 38 milionů balení," uvedl Pěšina. Zakoupení tolika balíčků by stálo 38 miliard korun. Takové množství léku zatím není vůbec k dispozici. Pro všechny obyvatele nebude léky kupovat žádný stát, upozornil. Klinicky zkoušená varianta vhodná pro děti zatím není k dispozici.
Evropská komise dnes doporučila občanům EU nechat se co v největším množství očkovat proti sezónní chřipce. "Toto doporučení naprosto potvrzuje naši vyhlášku, která zajišťuje očkování starších 65 let a mladších osob s indikací proti sezónní chřipce z veřejného zdravotního pojištění," řekla ČTK mluvčí ministerstva Jana Kocová.
Zdroj: ČTK