ČSSD navrhla zrušit strop na doplatky
Zrušíme poplatky, protože jsou asociální a jen diskriminují chudé. Snížíme ceny léků, protože příliš zatěžují důchodce a těm kvůli vysokým doplatkům nezbývají peníze na základní věci. Když si člověk ve sněmovně poslechne projevy Jiřího Paroubka, Davida Ratha nebo Zdeňka Škromacha, má velmi silný pocit, že sociálním demokratům na zdraví českých pacientů opravdu nesmírně záleží.
Jenže pokud by prošel zákon těchto tří vlivných poslanců a jejich několika kolegů z ČSSD, který v pátek poslanci pustili do dalšího sněmovního projednávání, byl by to pro pacienty opravdový průšvih.
Trochu nám to ujelo
Spolu se zrušením poplatků totiž zároveň sociální demokraté navrhli zrušit roční strop, který chrání hlavně těžce a chronicky nemocné pacienty nejen před poplatky, ale hlavně před vysokými doplatky na léky.
Roční limit přitom letos hlavně u důchodců a těžce nemocných pacientů opravdu funguje: jen za prvních devět měsíců ho překročilo přes 60 tisíc lidí. A do konce roku má být pacientů, kterým budou pojišťovny vracet peníze zpátky, až 150 tisíc.
Sociální demokraté ale tvrdí, že to tak rozhodně nemysleli. A že je to "nedopatření", které určitě opraví. "Bereme tento návrh jako nosič, který se ještě určitě bude měnit. Naši právníci to možná mohli napsat taktičtěji, ale my roční limit rušit nechceme," říká jeden z hlavních předkladatelů David Rath.
Další spoluautor návrhu a předseda sněmovního zdravotního výboru Jaroslav Krákora ale rovnou přiznává, že udělal spolu s kolegy chybu, která by se mohla těžce nemocným pacientům pořádně vymstít.
"Podle mě je to chyba, kterou musíme ve druhém čtení opravit. Pokud by ten limit byl zrušený, tak by to byl problém. Trochu nám to ujelo," připouští Jaroslav Krákora.
Pravdou ale je, že ČSSD nenavrhuje zrušit sociální limit poprvé. Během posledního roku se o to marně pokusila už dvakrát - pokaždé, když se snažila zrušit poplatky.
Julínek: To už není náhoda
Hlavní architekt poplatků a bývalý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek si myslí, že třetí pokus ČSSD o zrušení ročního stropu pro pacienty už opravdu není náhoda. "Nejdřív socialisté tvrdili, že si zrušení sociálního limitu při snaze o rušení poplatků nevšimli. Teď už o tom vědí, a stejně to předkládají a je jim to úplně jedno. Z toho je vidět, že jim vůbec nejde o sociální situaci těžce nemocných pacientů, ale jen o politické zviditelnění," zlobí se Julínek.
Zdaleka nejblíž ke zrušení poplatků i ročního sociálního stropu byli sociální demokraté letos v září. Tehdy chyběly ČSSD a KSČM při přehlasovávání Senátu dva hlasy.
Pokud by byl tehdy ve sněmovně bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý, který předtím s ČSSD pro zrušení poplatků i limitu už několikrát hlasoval a kdyby se k sociálním demokratům tehdy přidal další kritik poplatků, lidovec Ludvík Hovorka, tak už dnes chronicky nemocné pacienty žádný limit nechrání.
"Kdyby to tehdy prošlo, byla by to pro tisíce pacientů tragédie. Sociální limit je důležitý hlavně pro důchodce, kteří často nemají dost peněz na léky. Pro mnoho z nich by byla neexistence limitu neřešitelný problém," vysvětluje šéfka pacientského sdružení Koalice pro zdraví Jana Petrenko, jejíž organizace sdružuje právě chronicky nemocné lidi.
Zajímavé je, že poplatky včetně limitu se už dvakrát neúspěšně pokusili zrušit i komunisté. Když ale zjistili, že letos sociální ochrana pacientů funguje, tak při třetím pokusu její zrušení ze zákona vypustili. "Mělo to na naše rozhodování velký vliv. Rušit roční limit by bylo nyní velmi asociální," říká členka zdravotního výboru Soňa Marková z KSČM.
David Rath ale ujišťuje, že se poučili i socialisté. "Nejlepší by bylo zrušit poplatky a ponechat i roční limit. V tomto podporujeme návrh komunistů," odtahuje se od svého vlastního návrhu Rath.
HN, Petr Vašek
Zdroj: HN