Přeskočit na obsah

ČSSD odmítla nahradit rušení poplatků snížením cen léků

Praha - ČSSD podle očekávání odmítla návrh Senátu nahradit rušení zdravotnických poplatků snížením cen léků. Pokusí se ve sněmovně opětovně prosadit buď úplné zrušení poplatků, nebo alespoň jejich omezení. Vyplývá to z informací, které novinářům poskytl středočeský hejtman a stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath.

Senátní úpravy naopak uvítala ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, podle ní by přinesly státnímu rozpočtu miliardové úspory.

Změny cen léků ani úpravy v pojištění nejsou podle Ratha dostatečně prodiskutovány. "Je to v podstatě jenom snaha odvést pozornost od poplatků," prohlásil Rath. Podle něj není zřejmé, jak by se Senátem navrhované pětiprocentní snížení cen léčiv reálně projevilo, dokonce by mohlo znamenat i další nárůst doplatků za léky.

Kvůli přehlasování Senátu chtějí sociální demokraté především jednat s lidovci, s nimiž ČSSD po středečním jednání předsedů obou stran vidí určité styčné body. "Tam vypadá, že by k určitým dohodám také mohlo dojít," řekl Rath. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) senátní úpravy nazvala obstrukcí. "Připadá mi nefér to směšovat a dělat kšeft - poplatky nebo očkování," uvedla. Senát totiž zároveň navrhl zavést bezplatné očkování dětí proti pneumokokům.

Jurásková byla se senátním návrhem spokojená. "Byla bych ráda, kdyby Poslanecká sněmovna byla odpovědná a schválila ho," řekla novinářům. Chystá se kvůli tomu jednat se všemi politickými stranami v dolní komoře. Pokud poslanci budou souhlasit se senátním zněním, ušetří se podle ministryně miliardy ze státního rozpočtu.

"Protože zůstanou peníze z poplatků, což je odhadem sedm miliard korun. Úspory na lécích odhadujeme na 2,5 miliardy korun. Proti tomu budou v řádech milionu náklady na očkování," dodala ministryně, kterou do překlenovací vlády Jana Fischera nominovala ODS.

Exministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) označil poplatky za příklad solidarity s vážně nemocnými. "Jestliže totiž lidem necháme pět miliard v kapsách, tak jak tady bylo řečeno, aby je lépe užili, tak je užijí všichni lidé, a ti jsou převážně zdraví. A protože známe statistiku, že na zdraví lidé průměrně vydají 2,23 procenta svých příjmů v ČR, což je vůbec nejnižší výdaj na zdraví z evropských zemí, a zároveň jsou schopni vydat 2,25 procenta za alkohol a tabák, tak já nevím přesně, co udělají s těmi pěti miliardami," podotkl předseda senátorů ODS.

Senátní úpravy podle předsedy horní komory Přemysla Sobotky (ODS) stabilizují ekonomiku zdravotnictví, dávají šanci bezplatného očkování proti pneumokokům a na lécích pomohou ušetřit. "Podle mého názoru je to dobré řešení současné situace," řekl Sobotka. Podle něj se také podařilo napravit, jak řekl, "právní paskvil".

Předmětem kritiky senátorů totiž bylo i to, že sněmovna schválila dva různé způsoby úpravy poplatků. I předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD) to označila za absurdní situaci. "Chce Poslanecká sněmovna poplatky zrušit, nebo je chce jen omezit? Je zjevné, že nemůže chtít obojí zároveň. Zároveň je zjevné, že oba návrhy zákonů nemohou být přijaty," uvedla. Poukázala na to, že sice pozdější zákon ruší zákon předchozí, avšak pokud by byla nejdříve přijata novela o zrušení poplatků, jejich omezení by už nebylo proveditelné.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…