ČSSZ: Pracovních neschopností za pololetí ubylo o 30 procent
Počet pracovních neschopností za první pololetí letošního roku klesl oproti stejnému období roku 2008 téměř o 30 procent. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), které má ČTK k dispozici. Podobný trend správa zaznamenala téměř ve všech krajích; jedinou výjimkou, kde počet případů neschopnosti i prostonaných dnů výrazně vzrostl, je Moravskoslezský kraj.
Na začátku loňského roku se kvůli reformním opatřením předchozího kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS) výrazně změnil systém vyplácení nemocenské. Poté poklesl celkový počet prostonaných dní, zejména krátkodobá nemocnost. Průměrná doba strávená zaměstnanci v pracovní neschopnosti ovšem naopak vzrostla.
Kvůli zavedení vládní reformy lidé loni od ledna do konce června v prvních třech dnech nemoci žádné dávky nedostávali. Ústavní soud ovšem zavedenou praxi zrušil; pracovníci z rozhodnutí ministerstva práce v červenci a srpnu pobírali i v prvních třech dnech nemoci 60 procent základu příjmu stejně jako od čtvrtého dne. Od září až do konce prosince pak měli lidé nárok v prvních třech dnech nemoci na 25 procent vyměřovacího základu.
Od letošního ledna již zaměstnanci v prvních třech dnech nemoci nedostávají žádné dávky, pak jim až do 14. dne náhradu za prostonané pracovní dny vyplácejí zaměstnavatelé. Až poté dostávají dávky od státu.
Zatímco loni ČSSZ od ledna do června evidovala 1,21 milionu ukončených pracovních neschopností, za prvních šest měsíců letošního roku jich bylo jen 0,85 milionu.
Počet prostonaných dnů za první pololetí letošního roku klesl oproti stejnému období loňska o 13,5 procenta. Loni od ledna do června ČSSZ evidovala 48,29 milionu prostonaných dnů; letos to za prvních šest měsíců bylo 41,75 milionu.
Průměrná délka pracovní neschopnosti naopak vzrostla o více než devět dní na nynějších 48,98 dne. V průměru nejkratší dobu letos lidé stonali v Praze, průměrná neschopnost v ní trvala 35,98 dne. Nejdéle doma zůstávali nemocní ve Zlínském kraji, průměrná pracovní neschopnost tam dosáhla 59,11 dne.
Největší pokles počtu ukončených případů pracovní neschopnosti letos od ledna do června ČSSZ ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zaznamenala v Libereckém kraji; bylo jich 38.000, tedy o 105.000 případů méně než v prvním pololetí loni. V Moravskoslezském kraji naopak počet případů neschopnosti vzrostl téměř o 47.000 na letošních 97.000.
Podobný trend v obou krajích nastal i u počtu prostonaných dnů; jejich počet nejvíce poklesl v Libereckém kraji z 6,6 milionu v první polovině roku 2008 o 4,7 milionu na letošních 1,9 milionu. V Moravskoslezském kraji loni zaměstnanci od ledna do června prostonali 1,9 milionu dnů; letos to za stejné období bylo již 5,7 milionu dnů. Průměrná délka pracovní neschopnosti zde vzrostla téměř o 20 dní a kraj tak obsadil pomyslnou druhou příčku za prvním Zlínskem. Průměrná pracovní neschopnost se nejméně prodloužila v metropoli, bylo to o necelé tři dny.
Nejdéle stonaly ženy ve věku od 50 do 59 let a muži starší 60 let; nejkratší průměrnou délku nemoci ČSSZ zaznamenala u nejmladších pracovníků do 20 let.
ČTK, Jiří Janda
Zdroj: ČTK