Přeskočit na obsah

Cvičení je zdravější než práce

WHO doporučuje fyzickou aktivitu během rekreace i práce za účelem zlepšení zdraví. Předchozí studie sice naznačují, že pracovní činnost souvisí se zvýšeným rizikem srdečních onemocnění a úmrtnosti, ale jsou příliš malé na to, aby plně vysvětlily, zda toto riziko narůstá kvůli manuální práci, nebo např. proto, že zaměstnanci žili nezdravým životním stylem.

Tato studie zahrnovala 104 046 žen a mužů ve věku 20–100 let z Kodaňské obecné populační studie z let 2003–2014. Ve srovnání s nízkou fyzickou aktivitou ve volném čase byla po úpravě řady parametrů průměrná, vysoká a velmi vysoká aktivita spojena s 26%, 41% a 40% snížením rizika úmrtí. Naproti tomu ve srovnání s nízkou pracovní aktivitou byla vysoká a velmi vysoká aktivita spojena s 13% a 27% zvýšením rizika úmrtí.

„Mnoho manuálně pracujících věří, že se díky fyzické aktivitě v práci dostanou do kondice a zdraví a po návratu domů mohou odpočívat. Naše výsledky bohužel naznačují, že tomu tak není. Na fyzickou aktivitu ve volném čase jsou ale často po sedmi hodinách manuální práce unaveni,“ uvedl autor studie prof. Andreas Holtermann z Národního výzkumného centra pro pracovní prostředí v Kodani, Dánsko.

Jak dodává, např. rychlá 30minutová procházka prospěje zdraví tím, že zvýší srdeční frekvenci a zlepší kardiorespirační zdatnost, zatímco pracovní aktivita často dostatečně nezvyšuje srdeční frekvenci natolik, aby se kondice zlepšila. Kromě toho práce zahrnující např. zvedání po několik hodin denně zvyšuje krevní tlak na mnoho hodin, což souvisí s rizikem srdečních onemocnění, zatímco krátké intervaly intenzivní fyzické volnočasové aktivity zvyšují krevní tlak jen krátkodobě.

Vizí prof. Holtermanna je reorganizace pracovní činnosti tak, aby napodobovala prospěšné aspekty volnočasových cvičení. Testuje se několik přístupů, např. rotace mezi pracovišti na výrobní lince tak, aby zaměstnanci během směny prováděli „zdravou směs“ sezení, stání a zvedání. „Snažíme se obměňovat úkoly, dát čas na zotavení nebo zvýšit srdeční frekvenci, aby to přineslo výhody pro zdraví. Je potřeba, aby při prodlužujícím se důchodovém věku dospělí s dostatečným zdravím a kondicí pracovali déle. Musíme tedy najít způsoby, jak zajistit aktivní práci pro zdraví,“ uzavřel.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené