Přeskočit na obsah

CVVM: Lidí, kteří jsou spokojeni s českým zdravotnictvím, ubývá

Lidí, kteří jsou spokojeni s českým zdravotnictvím, v posledních letech ubývá. Zatímco v roce 2002 spokojenost vyjadřovaly asi dvě pětiny dotázaných, v prosinci to bylo jen 27 procent.

Postupně přibývá nespokojených. Vyplývá to ze srovnání výsledků průzkumů z posledních let, které dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj nejvíc dotázaných za velký problém ve zdravotnictví považuje financování. Zmínily se o něm tři čtvrtiny osob.

Podle průzkumu z loňského prosince nebylo se zdravotnictvím spokojeno 44 procent Čechů a Češek. Například v roce 2006 to bylo 29 procent lidí a před sedmi lety 19 procent lidí. Spokojenost nyní vyjadřuje 27 procent občanů. V roce 2006 to byla zhruba třetina a v roce 2002 přes dvě pětiny.

Velké problémy jsou podle 74 procent lidí ve financování. Téměř polovina osob se zmínila i o fungování pojišťoven a hospodaření s léky. Podle odcházejícího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) měly plýtvání léčivy zabránit regulační poplatky. Pacienti od loňska platí za položku na receptu 30 korun.

Julínek před nedávnem řekl, že díky tomu "neskončily v kanále" léky zhruba za tři miliardy. Do zdravotnictví pak poplatky přinesly kolem pěti miliard. Podle Julínkových odpůrců placení u lékařů, v lékárnách a v nemocnici ale brání lidem v přístupu k péči.

Dostupnost zdravotní péče vidí jako problém třetina lidí, kvalitu a objem služeb poskytovaných veřejným zdravotnictvím pak ani ne dvě pětiny dotázaných. Vztah mezi lékaři a pacienty je problematický podle čtvrtiny dospělých. "K žádným velkým změnám názorů nedošlo.

Za největší posun můžeme považovat pokles podílu osob, které shledávaly závažnější potíže v hospodaření v oblasti léků," uvedli autoři výzkumu. Zatímco v roce 2006 velké potíže v nakládání s léky vidělo 63 procent lidí, koncem loňska jich byla ani ne polovina. Za poslední dva roky ubylo i kritiků fungování zdravotních pojišťoven.

Polovina Čechů a Češek si myslí, že v posledním roce se kvalita péče nezvýšila. O zhoršení je přesvědčeno 28 procent občanů, o zlepšení pětina. V roce 2002 se o zlepšení zmínila rovněž pětina lidí, o zhoršení pak čtvrtina a o žádných změnách 47 procent.

S lékařskou péčí byly loni v prosinci spokojeny přes dvě pětiny dotázaných. V roce 2006 to bylo 45 procent osob a v roce 2003 skoro polovina. Nespokojenců mírně přibývá. Přes tři čtvrtiny dotázaných si myslí, že by se pacient měl podílet na rozhodování o své léčbě. Podle více než poloviny lidí ale nemocní tuto možnost nemají.

Spokojenější jsou častěji mladí lidé a voliči ODS. Výhrady mají nejvíc šedesátníci a starší osoby, hlavně přívrženci KSČM. Nespokojenost roste s klesající životní úrovní a horším zdravotním stavem. Tři pětiny lidí označují své zdraví za dobré, 13 procent za špatné. Situace se v posledních letech nemění.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…