Czechmed: Změny v preskripci inkontinenčních pomůcek nikomu neprospějí
CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na změny v preskripci inkontinenčních pomůcek ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny, které mají vstoupit v platnost od 1. července 2011.
"VZP deklarovala četná jednání, která předcházela chystaným změnám. Skutečnost byla jiná, proto se s komentáři postupně hlásí pacienti, lékárníci, lékaři i výrobci. Proč VZP jedná za zády pacientů i odborné veřejnosti,? píše Czechmed.
VZP ve svém magazínu pro pojištěnce ZDRAVÍ PLUS (jaro 2011) publikovala podle Czechmedu zavádějící článek s titulkem „Zjednodušíme výběr inkontinenčních pomůcek.“ Zde je napsáno: „Během první poloviny roku 2011 bude v „Číselníku VZP – ZP“ u každé inkontinenční pomůcky uveden odpovídající stupeň postižení. V případě zhoršení zdravotního stavu, kdy aktuálně používané pomůcky nebudou již kapacitně postačovat, pomůže rovněž toto opatření reagovat na závažnost situace. Nový způsob klasifikace inkontinenčních pomůcek usnadní orientaci lékařům i pacientům.“
„S výše uvedeným tvrzením nelze souhlasit. Při zvážení praktických dopadů chystaných změn mě napadá otázka, zda VZP opravdu jedná v souladu se zájmy pacientů. Právě oni každý měsíc formou zdravotního pojištění přispívají na lékařskou péči s vidinou, že pojišťovna bude hospodařit v jejich prospěch. Jsme svědky skutečnosti, kdy tomu tak není,“ vysvětluje MUDr. Miroslav Palát, prezident sdružení CzechMed.
“Dosud jsem používala pomůcky pro I. stupeň inkontinence v podobě vložky s absorpcí 740 ml. S plánovanou změnou přicházím o možnost využití jakékoli inkontinenční vložky a jsem nucena přejít na plenkové kalhotky, tj. podstatně menší diskrétnost a komfort. Čeká mě jen snížená možnost prožití aktivního života,” řekla pacientka Božena, 78 let.
“V současné době mám ve své péči 39 inkontinentních pacientů. Všichni tito pacienti jsou naprosté individuality z hlediska jejich potřeb a každý používá naprosto rozdílné pomůcky ze širokého portfolia, které firmy v dnešní době nabízejí na trhu s pomůckami pro inkontinentní. Do dnešní doby jsem na základě své vlastní odbornosti a svých znalostí získaných dlouholetou praxí předepisoval různé pomůcky od vložek, přes vložné pleny až po plenkové kalhotky několika typů, velikostí i savostí. Cítím jako obrovskou degradaci své odbornosti skutečnost, že se budu muset řídit výsledky vyšetření odborných lékařů bez možnosti rozhodnout a poradit, na základě vlastního uvážení, kterou pomůcku a hlavně v jakém potřebném množství pacientovi předepsat. Celý systém nového předepisování vnímám jako plýtvání pomůcek, tedy plýtvání finančních prostředků, kterých je ve zdravotnictví tak třeba,” uvedl praktický lékař z Brna.
“Jsem majitelem dvou mimoměstských lékáren a v každé z nich mám na skladě zhruba 20.000 položek. V současné době, při způsobu zásobování, které funguje několikrát týdně, jsem schopen velmi rychle a operativně zajistit pro pacienta kteroukoli pomůcku pro inkontinentní. Při zavedení tzv. kombinovaných balíčků si neumím ani představit časovou náročnost nejen samotného objednání zboží, ale sám strávím věčnost nad skládáním takových balíčků pro každého konkrétního pacienta. Čas, který budu muset věnovat zbytečné práci, mi rozhodně bude chybět při důležitějších činnostech a budu se opravdu muset dobře zamyslet nad tím, zda pomůcky pro inkontinentní nevyřadím do budoucna z portfolia svých lékáren,” uvedl lékárník ze středních Čech.
Komu by chystané změny VZP v preskripci inkontinenčních pomůcek měly prospět?
* * *
Zájmové sdružení CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, bylo založeno v roce 1998 s cílem dlouhodobě přispívat ke zvyšování úrovně zdravotní péče v České republice prostřednictvím produktů svých členů. CzechMed sdružuje na 27 členů, českých i mezinárodních společností, které reprezentují 30 % českého trhu zdravotnických prostředků. Cílem je postupné zvyšování povědomí o nejmodernějších zdravotnických prostředcích u odborné i laické veřejnosti. (Více informací získáte na stránkách www.czechmed.cz)
Zdroj: Chechmed