Dárci mají nemocnice rádi. Dávají jim i statisíce
Necelých čtrnáct milionů korun dostalo v loňském roce na darech od firem a pacientů sedm z osmi nemocnic v Olomouckém kraji. Deset a půl milionu z toho ovšem přibylo do rozpočtu fakultní nemocnici v Olomouci.
Zdravotnická zařízení v Jeseníku, Hranicích, Šternberku či Přerově totiž dostala jen desítky či stovky tisíc, více než milion přibylo na účtu už jen v Prostějově. Hodnotu darů nezveřejnila šumperská nemocnice, která patří společnosti Agel.
I přesto, že v pomyslném žebříčku obdarovaných zařízení jasně vede, jsou dary, které vloni olomoucká fakultní nemocnice dostala, výrazně nižší než v roce 2007. Tehdy obdržela jen na finančních darech dvanáct a půl milionu korun, nyní to byla méně než polovina. Hodnota věcných darů pak byla v obou letech podobná.
Nejznámějšímu zařízení v kraji přesto během loňského roku přibyla řada nových přístrojů. "Pořídili jsme hemodialyzační a elektrofyziologický přístroj, šterbinovou lampu nebo mobilní ventilátory. Část peněz na jednotlivé nákupy šla i z našeho rozpočtu," přiblížil tiskový mluvčí nemocnice Egon Havrlant.
"Co se týče věcných darů, převládaly opět přístroje. Například Nadace Děti-kultura-sport věnovala dětské radiologii ultrazvuk v hodnotě takřka dvou milionů, od občanského sdružení Život dětem pak máme inkubátor za dvě stě padesát tisíc," dodal Havrlant.
Jesenická nemocnice si v roce 2008 proti předloňsku o téměř čtvrt milionu polepšila, protože dostala sedm set dvacet tisíc korun. Tři čtvrtiny této částky pochází od společnosti Janssen-Cilag. "Čtyři sta třicet tisíc korun věnovali na hemodialyzační přístroj, zbytek potom na vzdělávání zaměstnanců.
Z dalších velkých darů jsme od firmy Fenix dostali padesát tisíc na rekonstrukci koupelen," řekla Věra Kocianová, zástupkyně ředitele pro ekonomiku a kvalitu. Kromě toho má nemocnice díky darům například několik nových oken, přístroje pro oddělení léčebné péče nebo modernizované pokoje pro dlouhodobě nemocné
. Nemocnice za darované peníze pořídily spíš drobnosti. Dohromady přes dva miliony korun dostaly od dárců nemocnice v Prostějově, Šternberku a Přerově, které má od poloviny roku 2007 pronajaté společnost Agel. "Všechny dary jsou podle darovacích smluv určeny na konkrétní oddělení a účely. Nešlo o žádné zásadní věci, nemocnice si pořídily především polohovací postele, drobné zdravotnické přístroje, výpočetní techniku nebo vybavení laboratoří," uvedl mluvčí Agelu Tomáš Želazko.
Například v přerovské nemocnici přibylo výhřevné lůžko pro novorozence a posuvné zástěny do pokojů, Šternberk má novou klimatizační jednotku. Pouze sto padesát tisíc dostala v roce 2008 nemocnice v Hranicích.
"Většinou šlo o menší dary od pacientů určené na konkrétní oddělení, několik příspěvků ale bylo i od firem. Nedostali jsme žádné peníze od měst, v letošním roce ale máme od Hranic a Lipníku nad Bečvou přislíbeno dohromady sedm set padesát tisíc na dýchací přístroj pro ARO," uvedl ekonomický náměstek Zdeněk Pavelka.
Bez daru od města se museli obejít i v Jeseníku, přestože město původně přislíbilo dvě stě tisíc na modernizaci koupelen, naopak štědrá byla Olomouc. Fakultní nemocnice totiž obdržela necelý půlmilion (467 tisíc), vojenská pak sto tisíc.
"Šlo o dotaci na restaurování historických částí našich budov, přičemž od kraje jsme na totéž dostali tři sta tisíc. Co se týče darů na provoz nemocnice, jejich součet byl přes dvě stě tisíc korun, které tvořily spíše menší dary do deseti tisíc. V uplynulých letech jsme ale mívali i sponzory posílající vyšší částky, kteří takto vyjadřovali vděk například za mimořádné ošetřování rodinných příslušníků," shrnul ředitel vojenské nemocnice Lubomír Dobeš.
Zdroj: Mladá Fronta DNES