Přeskočit na obsah

Dárci podpořili české Lékaře bez hranic 55 miliony korun

Novinářům to při představování výroční zprávy řekl ředitel pobočky mezinárodní zdravotnické organizace Pavel Gruber. V současnosti narůstá význam zdravotnické pomoci uprchlíkům, kteří míří na evropský kontinent, dodal.

"Rok 2014 pro nás určitě byl ve znamení eboly. Byla to pro nás obrovská výzva, myslím, že jsme v tom sehráli velmi důležitou roli, a nesehráli jsme ji úplně dobrovolně. Je absurdní, že v případě tak závažné epidemie celý svět spoléhal na několik neziskových organizací a strach vyslat tam personál na všech státech byl vidět. Pokud by se situace opakovala, bohužel nejsme připraveni o nic lépe," uvedl.

Podobný přístup, kdy státy jsou ochotny dát peníze, ale jinak před problémem "zavírají oči", se podle něj projevuje i v nynější migrační vlně. Desetitisíce běženců se v posledních měsících pokusily přeplout Středozemní moře do Evropy, většinou do Itálie a Řecka. Řada zemí včetně Česka nesouhlasí s povinnými kvótami pro přijetí uprchlíků.

Zdravotnickou pomoc těmto lidem poskytují i Lékaři bez hranic, zaměřují se dlouhodobě na první pomoc běžencům v přístavech. Novým projektem je zdravotnická pomoc na třech lodích plujících po Středozemním moři.

Gruber doplnil, že na projekt k potlačení epidemie a léčbu eboly vydala česká pobočka 2,553 milionu korun z příspěvků od soukromých dárců. Ministerstvo zahraničních věcí poskytlo na přímou pomoc v Libérii grant tři miliony korun.

Lékaři bez hranic poskytovali loni zdravotnickou pomoc také na Ukrajině, to vše podle Grubera bylo možné jen díky dárcům. Loni jich bylo téměř 60.000, Gruber to přičítá hlavně zviditelnění problému s ebolou.

Lékaři bez hranic se zaměřují také na nábor nových spolupracovníků a spolupracovnic pro práci v humanitárních projektech. Loni 37 lidí vyjelo na 51 misí ve 24 zemích, nejčastěji do projektů v Jižním Súdánu, Afghánistánu, Demokratické republice Kongo a Sýrii.

"Jsme neutrální a nezávislá organizace, proto si můžeme sami nastavit, komu a kde budeme pomáhat. Při rozhodování o pomoci se vždy řídíme jen potřebami zasažené populace," dodal Gruber.

Lékaři bez hranic obdrželi v roce 1999 Nobelovu cena za mír. Nobelův Výbor ocenil krédo organizace, že "všechny oběti neštěstí lidského nebo přírodního původu mají právo na co nejrychlejší a nejúčinnější profesionální pomoc".

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…