Přeskočit na obsah

Dárci věnovali nemocnicím miliony

Od loňského roku platí pacienti poplatky v nemocnicích. Přesto se mezi nimi našli takoví, kteří dali ještě navíc finanční dary. A objevili se i anonymní mecenáši.

"Evidujeme třeba pacienty, kteří věnují dar některému oddělení na konkrétní vybavení," popsala Petra Černo, mluvčí havlíčkobrodské nemocnice. Nejvíc peněz od sponzorů, hlavně firem, dostala loni na Vysočině jihlavská nemocnice - celkem přes tři miliony korun.

"Peníze byly využity k doplnění výbavy oddělení nebo na vzdělávací akce zaměstnanců," sdělil ředitel nemocnice a primář Jan Procházka. Přispěly například společnosti AstraZeneca, Eli Lilly, Roche nebo Jihlavská lékárnická. Dlouhodobě spolupracuje s jihlavskou nemocnicí největší krajská firma Bosch Diesel.

"V loňském roce jsme pomohli financovat nákup nových přístrojů, které monitorují dechovou funkci novorozenců. Díky tomuto zařízení se daří zabránit syndromu náhlého úmrtí novorozenců," vysvětlila Kateřina Šimonová, mluvčí společnosti Bosch Diesel.

Nejštědřejším mecenášem novoměstské nemocnice je už léta společnost Žďas. Loni věnovala 700 tisíc na rozvoj a modernizaci. V Pelhřimově nejvíce přispěly firmy Česká pojišťovna, Roche, Teva Pharmaceuticals a Fresenius Medical Care. Peníze pomohly přístrojovému vybavení.

"Zájem sponzorů od roku 2006 stoupá. Mimo to musím vyzvednout pravidelný roční příspěvek města Pelhřimov na nákup zdravotnické techniky, který byl loni dva miliony," připomněla Jana Horáková, vedoucí kanceláře ředitele pelhřimovské nemocnice.

V Třebíči přispívají někteří dárci po pětistovkách. Ten největší poslal půl milionu korun. "Celkem přispělo 57 dárců, z toho čtyřicet šest obcí a měst okresu Třebíč a zbytek firmy z celé republiky," oznámil Petr Mayer, ředitel třebíčské nemocnice.

Za peníze mají pacienti k dispozici třeba pojízdný rentgen, resuscitační lůžka, narkotizační přístroje či 3D ultrazvuk na gynekologickém oddělení. V Třebíči přijímali i věcné dary od firem a občanů. Pomohli i anonymní dárci. Kromě monitorů a laboratorních skříněk to byly i chladnička, křeslo, obrazy a akuvrtačky. "Vážíme si všech sponzorů, i těch, kteří přispěli jen symbolickou částkou. Děkujeme," vzkázal ředitel.

V Třebíči byl sponzorsky výjimečný rok 2006, kdy přišlo do pokladny skoro dvanáct milionů. Díky příspěvkům koupili lékaři počítačový tomograf. Rozmanité spektrum podporovatelů mají v Havlíčkově Brodě. "Někdy se sponzor rozhodne koupit nám přímo přístroj či konkrétní věc k zlepšení kvality péče, například inkubátory na novorozenecké oddělení," vysvětlila Černo.

Firma Dekora ze Ždírce nad Doubravou dlouhodobě sponzorsky zajišťuje výsuvné závěsy pro pacienty, které slouží v Brodě k většímu soukromí na vícelůžkových pokojích. Využívají se i na oddělení ARO nebo na JIP chirurgického oddělení Brodská nemocnice má seznam sponzorů na svém webu.

Obsahuje mimo jiné podniky ZOK System, Sklo Bohemia, Volksbank, Agrico či František Stejskal a synové - řeznictví a uzenářství v Chotěboři. Za darované peníze mohli pořídit v Havlíčkově Brodě i lepší vybavení pokojů pacientů, ambulancí a různé zdravotnické přístroje. "Loni zájem sponzorů nepatrně klesl, nicméně za posledních pět let jsme získávali ročně částky v rozmezí dvou až čtyř milionů. Nejvíce jsme dostali v roce 2006," dodala mluvčí Černo.

Na účtě nemocnice jsou rovněž dary od radnice v Havlíčkově Brodě. Jihlavský Bosch Diesel pomáhal i brodské nemocnici. Část výtěžku ze vstupenek svého plesu věnoval očnímu oddělení na nákup přístrojové techniky.

"A v třebíčské nemocnici jsme přispěli na monitor, sledující životní funkce novorozeňat," dodala mluvčí firmy Kateřina Šimonová.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…