Přeskočit na obsah

Děkan oponuje MZ: Onkologická péče ve VFN je na špičkové úrovni

Pacienti s onkologickým onemocněním mají ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy profesora Tomáše Zimy špičkovou péči. Neměli by se znepokojovat tím, že ministerstvo jí vzalo status komplexního centra. Děkan se v prohlášení pro ČTK pozastavil nad tím, že pracoviště, které má jako jediné v ČR od Evropské společnosti pro lékařskou onkologii akreditaci pro integrovanou onkologickou péči, nevyhovělo ministerským požadavkům.

Podle předsedy České onkologické společnosti profesora Jiřího Vorlíčka je příčinou to, že centrum na Karlově náměstí nemá lineární urychlovač. "Za 19 let nebyla nemocnice schopna si přístroj opatřit. Pro léčbu ozařováním je vybavena naprosto nedostatečně," řekl Vorlíček ČTK. Jako šéf komise, která odborný audit prováděla, prošel všemi 18 centry, která dosud nesla titul komplexní. Pět pracovišť bylo ze sítě vyřazeno, protože neposkytovala komplexní péči o všechny typy diagnóz.

Komplexní centra dostanou v příštím roce 1,2 miliardy korun z evropských fondů na další rozvoj. Ostatní pracoviště s takovou podporou počítat nemohou. Nic ale nebrání tomu, aby spolupracovala s komplexními centry.

Děkan Zima výtku o nedostatečném vybavení zářiči odmítl. Řekl, že VFN opakovaně žádala ministerstvo o peníze na lineární urychlovač. Neúspěšně, a tak v rámci komplexní onkologické skupiny, již vytvořily Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní Thomayerova nemocnice, Odborný léčebný ústav na Pleši a VFN ozařuje pacienty na nejmodernějších zářičích na Bulovce.

"To je právě důvod, proč ve VFN nemůže být komplexní centrum a toto centrum je na Bulovce," zdůraznil Vorlíček. Profesor Zima v tom problém nevidí. Uvedl, že ve VFN je špičkový onkotým, 13 specialistů na onkologii a 18 na radioterapii. Péče pokrývá celé spektrum orgánových nádorů.

"Unikátem VFN je specializovaná péče o nádory v trávicím a dýchacím traktu, zhoubné nádory brzlíku a komplexní péče o ženy s rakovinou prsu do 35 let," vyjmenoval děkan. Doplnil, že koordinační pracoviště Univerzity of Oxford navrhlo onkologickou kliniky VFN jako součást vytvářené sítě evropských pracovišť aplikovaného výzkumu.

VFN spolu s 1. lékařskou fakultou jsou také akreditovány pro vzdělávání v onkologii, 12 ambulancí včetně moderního denního stacionáře provádí chemoterapii a biologickou léčbu. V oblasti paliativní medicíny, která zlepšuje kvalitu života nevyléčitelně nemocných, získala VFN s plešským ústavem od Evropské společnosti pro klinickou onkologii akreditaci jako Integrované centrum pro onkologii a paliativní medicínu, vyjmenoval děkan.

Vorlíček potvrdil, že VFN i nadále bude poskytovat drahou biologickou léčbu. "Přišli jen o prestižní jméno, jinak o nic," dodal.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…