Přeskočit na obsah

Děkujeme, ... díl 2. Lékaři zase dostanou přidáno

Kolik lékaři dostanou přidáno, nemocnice zveřejnit nechce. "Nepovažuji to za ústupek ani za precedens. Dohodli jsme se, že lékaři dostanou vyšší odměny, ale bude to vázáno na vyšší výkonnost nové jednotky dlouhodobě intenzivní péče. Budou tedy muset pracovat víc a bude to spojené s jejich vyšší zátěží," uvedl ředitel Chrudimské nemocnice Tomáš Vondráček.

Akce chrudimských anesteziologů je ojedinělá. Nemocniční lékaři v celé zemi dostali díky akci Děkujeme, odcházíme přidáno 5 až 8 tisíc měsíčně, ale v Chrudimi žádali víc.

A co je pozoruhodné, lékařské odbory se v tom vůbec neangažovaly. "Lékaři nás neoslovili, nekonzultovali to s námi, dozvěděli jsme se to jaksi oklikou až z druhé strany. Nemáme s akcí nic společného, distancovali jsme se od ní," uvedl šéf Lékařského odborového klubu v Chrudimské nemocnici Tomáš Tomek.

Ovšem odbory lékaře v minulých měsících naučily, jak se bojuje o zvýšení platu: Žádná trpělivá jednání a opakované prosby - lékaři vypověděli smlouvy, díky kterým slouží v nemocnici přesčasy. Ovšem bez přesčasových služeb anesteziologů nemůže nemocnice prakticky fungovat.

Lékaři svůj protest dotáhli do konce, minulý čtvrtek jejich "dohody o pracovní činnosti" skončily, a kdyby neuzavřeli s vedením nemocnice v pátek večer smír, Chrudim by se řítila do velkých problémů.

"Oslovili jsme Pardubickou krajskou nemocnici, Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Provoz bychom zabezpečili, ale samozřejmě v omezené míře, najeli bychom na nouzový režim, byla by omezena možnost anestézie na sálech," uvedl ředitel Tomáš Vondráček. Proč se anesteziologové rozhodli žádat další peníze navíc? Stěžují si, že jich je málo, jsou přetížení a mají na starosti další lůžka na novém oddělení Dlouhodobě intenzivní péče.

Anesteziologové o svých krocích mlčí

Samotní anesteziologové se k tomu vyjadřovat nemohou. Ani primář ARO Martin Zemánek. "Nejsem tiskový mluvčí, je bezpředmětné se o tom dál bavit," uvedl primář.Vedení nemocnice jejich argumenty ale částečně uznává. "Jejich práce a zátěž v poslední době poměrně hodně vzrostla tím, že jsme otevřeli a navýšili kapacitu lůžek na Dlouhodobě intenzivní péči, takzvané jednotce DIP.

Počet lékařů na tomto oddělení je hraniční," uvedl Vondráček. Po dohodě mezi anesteziology a vedením nemocnice někteří lékaři postoupí do vyšší platové třídy a všem přibude odměna za zvýšený výkon Dlouhodobé intenzivní péče, ze kterého má zase profitovat celá nemocnice.

Vondráček odmítá výtky, že nebyl při vyjednávání tvrdší. "Jsem rád, že jsme to takto zvládli. Jsem zodpovědný za 690 zaměstnanců a podle toho jsem k tomu i přistupoval," uvedl Vondráček.

David Půlpán

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…