Dermatologické oddělení Baťovy nemocnice modernizováno
Moderní zázemí a větší komfort pro pacienty i zdravotnický personál nabízejí nově zrekonstruované prostory ambulantní části kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně. Již několik let patřil pavilon k těm nejvíce zanedbaným. Personál musel například v zimním období zatloukal okna hřebíky tak, aby do ambulancí nefoukalo, špatná byla i elektroinstalace, do níž při větších deštích zatékalo. ČTK to řekl primář oddělení Jan Šternberský.
Kožní oddělení funguje v Baťově nemocnici od roku 1952, o 20 let později byl k původnímu pavilonu přistavěn ještě jeden, a oddělení se tak rozdělilo na mužské a ženské. V 90. letech vznikl v novější budově stacionář a kožní ambulance, ve starším oddělení byli hospitalizováni všichni pacienti bez ohledu na pohlaví.
Dosavadní ambulance byly v původních lůžkových pokojích, se stísněnou čekárnou, vyšetřovací ambulancí oddělenou jen plentou, bez izolační vyšetřovny pro pohlavní choroby. "V moderním pojetí medicíny hodnotící nejen bolest a bezprostřední ohrožení života, ale i kvalitu života, bylo u nemocných strádající lupenkou či těžkým ekzémem zajištěno takové zhoršení kvality života, srovnatelné s psychickým strádáním nemocných se srdečními či nádorovými chorobami," popsal primář.
Vloni byla zrekonstruována lůžková část. Pacientům nyní nabízí dvoulůžkové pokoje a samostatné příslušenství, léčebné koupelny a zákrokový sál. Slavnostně otevřená ambulantní část má například prostornou čekárnu, tři samostatné ambulance s klimatizací a převazovnou pro hojení ran. Nechybí ani ošetřovny pro manuální a pneumatickou lymfodrenáž, vyšetřovna digitální dermatoskopie pigmentových nádorů kůže a samostatná infekční vyšetřovna.
Investice do rekonstrukcí obou pavilonů včetně vybudování spojovacího průchodu, kdy dříve pacienti museli přecházet venkem, si vyžádala téměř 30 milionů korun. Opravu hradil Zlínský kraj ze svého rozpočtu. Ambulance se pacientům otevře 6. října.
Zdroj: ČTK