Přeskočit na obsah

Dětem starších otců hrozí větší riziko maniodepresivní psychózy

Děti starších otců čelí většímu riziku, že se u nich vyvine maniodepresivní psychóza. Uvádí to psychiatrická studie, která byla zveřejněna v pondělí a z níž citovala agentura AP.

Vědci zkoumali přes 80.000 lidí narozených v letech 1932 až 1991, z nichž téměř 13.500 trpělo maniodepresivní psychózou. Podle výsledků výzkumu existovala u dětí, které se narodily mužům starším 55 let, o 37 procent vyšší pravděpodobnost výskytu této duševní poruchy. Zároveň hrozilo u takových dětí dvojnásobné riziko, že psychóza propukne ještě před dovršením 20 let.

Výzkum rovněž prokázal, že věk matky nehraje pro vznik choroby podstatnou roli.

Studie nedokázala vysvětlit, proč děti starších otců častěji trpí touto duševní poruchou. Je ale už několikátým výzkumem, který poukázal na souvislost mezi vyšším věkem otců a psychickým onemocněním. V minulosti vědecké výzkumy podle AP ukázaly, že starším otcům se rodí děti s vyšším rizikem propuknutí autismu nebo schizofrenie. Maniodepresivní psychóza způsobuje nadměrné změny nálad, které se pohybují od nadšení po těžké deprese. Ve všech fázích nemoci hrozí velké riziko sebevraždy.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…