Přeskočit na obsah

Do českého zdravotnictví pronikli Rakušané

Rakušané investují do českého zdravotnictví - společnost Vamed, která je předním světovým hráčem v oblasti poskytování zdravotní péče a turistiky za zdravím, před několika dny převzala českou firmu Mediterra. Mediterra v Česku provozuje čtyři zdravotnická zařízení a je to firma známých jmen.

Její jednatelkou je bývalá ministryně zdravotnictví Helena Rögnerová. Ve svém týmu má Pavla Koláře, tedy lékaře, který pečuje o českého prezidenta, či Karla Lewita, zakladatele manuální medicíny v Česku.

Mezi klienty Mediterry se pak řadí vrcholoví sportovci - od hokejisty Patrika Eliáše až po mistryni světa ve slalomu na lyžích Šárku Záhrobskou. Personál Rehabilitační kliniky Malvazinky - bývalého zařízení Sanopz -, která spolu se zařízeními v Tanvaldu, Sedlčanech a Neratovicích patří do portfolia Mediterry, se staral také o známý zlomený malíček hokejisty Jaromíra Jágra.

Cenu, kterou rakouská firma zaplatila, společnosti odmítly zveřejnit. Výhodou tuzemských nemocnic by však mělo být získání know-how ze zahraničí, zvýšení kvality péče a zavedení evropských standardů.

Mediterra navíc nemusí být jedinou společností, kterou rakouský dravec v Česku získá. "Nyní je pro nás nejdůležitější poskytovat dobrý servis, ale když se nám naskytnou další příležitosti k nákupu, budeme je určitě pečlivě zvažovat a posuzovat," řekl HN jednatel firmy Vamed Jochen Sagadina.

Jedna rakouská firma už v Česku působí - mělnickou nemocnici roku 2007 získala Kooperativa, jejímž akcionářem je největší rakouská pojišťovací skupina Vienna Insurance Group.

Mezi největší soukromé firmy působící v tuzemském zdravotnictví nyní patří Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka či Multiscan řeckého podnikatele Sotiriose Zavalianise.

HN, Zuzana Luňáková

Mediterru převzali Rakušané

"Jsme aktivní zhruba v padesáti zemích světa a cítili jsme, že je pro vstup do Česka dobrý čas. Krize v tom žádnou roli nesehrála. Věříme, že tu budeme úspěšní," řekl HN Jochen Sagadina, jednatel společnosti Vamed.

Cenu akvizice firmy nesdělily, ale podle odborníků na fúze a akvizice by se mělo jednat zhruba o dvě stě milionů korun. "V loňském roce se podobné transakce prodávaly za osmi- až devítinásobek Ebit, tedy zisku před úroky a zdaněním," říká k tomu Radek Schmied ze společnosti Redbaenk, která se fúzemi a akvizicemi zabývá.

Mediterra měla v roce 2007 tržby více než čtvrt miliardy a zisk zhruba dvanáct milionů korun. Tato soukromá firma však na poli medicíny patří mezi známé hráče. Provozuje Rehabilitační kliniku Malvazinky a další tři zdravotnická zařízení - v Tanvaldu, Sedlčanech a Neratovicích.

Ne všude však firma Mediterra uspěla. Například v Mariánských Lázních měla pronajatou nemocnici, slíbila investovat desítky milionů, což neučinila.

Město se s ní proto rozloučilo a rozhodlo o prodeji 66procentního podílu v městské Nemocnici Mariánské Lázně firmě Asklepion SG Hospital za deset milionů korun.

Mediterra je společností, kterou vyhledávají i vrcholoví sportovci, například hokejista Patrik Eliáš.

"Rehabilitační klinika Malvazinky patří mezi špičková pracoviště. Věřím, že spojením s tak významným a zkušeným hráčem, jako je Vamed, kvalita poskytované péče ještě vzroste," řekl odborný garant zdravotní péče Rehabilitační kliniky Malvazinky Pavel Kolář, který je sám členem lékařského konsorcia pověřeného péčí o prezidenta republiky.

Vloni skončila pražská klinika v tradičním žebříčku HealthCare Institue druhá v hodnocení podle spokojenosti pacientů.

Vamed plánuje v českých nemocnicích zavést mezinárodní standardy, které jsou běžné v Evropě. "Další pozitivum, které si od spolupráce slibujeme, je zvýšení kvalifikace našich lékařů a získání nových akreditací," uvádí jednatelka Mediterry Helena Rögnerová.

Rakouská firma Vamed vznikla v roce 1982 a do dnešního dne realizovala 500 projektů v oblasti zdravotnictví ve 47 zemích světa. Dceřiné společnosti Vamedu působí kromě Evropy také v Asii, Africe a Jižní Americe.

Spojování s tuzemskou Mediterrou začalo na podzim loňského roku a celá akvizice byla dokončena před několika dny.

Na českém trhu už působí několik soukromých hráčů. Akvizice firmy Vamed je však od privatizace středočeských nemocnic v květnu roku 2007 největším prodejem nemocnic v Česku.

Mediterra své nemocnice provozuje déle. Například nemocnici v Tanvaldu má od roku 1999, kdy podle informací médií z tehdejší doby od města koupila 66procentní podíl za 300 tisíc korun.

Nejvíce nemocnic v Česku přešlo do soukromých rukou v roce 2007. Tehdy to bylo celkem 15 veřejných zařízení s obratem přes dvě miliardy korun.

CO PROVOZUJE MEDITERRA:

Rehabilitační klinika MALVAZINKY
Rehabilitační zařízení vzniklé rekonstrukcí a dostavbou bývalého SANOPZ. Poskytuje mimo jiné specializované služby v oblasti sportovní medicíny a programy na zlepšování fyzické kondice.

Městská nemocnice NERATOVICE
Nemocnice byla otevřena v roce 1994 a od ledna 1995 poskytuje i lůžkovou péči.

Nemocnice SEDLČANY
Poskytuje základní a specializovanou léčebnou a ošetřovatelskou péči.

Nemocnice TANVALD
Poskytuje mimo jiné služby chirurgického oddělení se zaměřením na laparoskopické výkony.

HN, Zuzana Luňáková

Zdroj: HN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…