Do jesenických lázní se sjeli experti na zdraví a léčbu
Kolem 150 odborníků z celé republiky se sjelo do Priessnitzových léčebných lázní v Jeseníku. Tématem jejich setkání byla především balneologie, neboli nauka o lázeňství. Součástí konference je i tradiční udělení cen zakladatele jesenických lázní Vincenze Priessnitze osobnostem, které se významnou měrou zasloužily o rozvoj české lázeňské medicíny. Experti na lázeňskou medicínu byli v Jeseníku do neděle.
"Hlavní téma letošní konference je balneologie jako součást moderního životního stylu. Odborný program obsahuje průřez v současnosti nejnovějších dostupných vědeckých poznatků různých vědeckých disciplín," , řekl ČTK zástupce lázní Petr Neugebauer.
Na půdě jesenických lázní se tak sešli experti z ministerstva zdravotnictví, zástupci lázní, ale i pracovníci ze zdravotních středisek, klinik či fakultních nemocnic. "Cílem konference je především vzájemné předávání si zkušeností. Chceme také informovat odbornou veřejnost o novinkách a o tom, jak zefektivnit a zlepšit léčbu," dodal Petr Neugebauer.
Balneologie je obor klinické medicíny, který k diagnostice, léčbě a prevenci poruch funkcí a nemocí používá přírodní léčebné zdroje. Patří mezi ně minerální přírodní vody, zřídelní plyn, ale i rašeliny či klimatické podmínky vhodné pro léčení.
Obor má přitom již tisíciletou tradici a historicky se řadí k nejstarším medicínským oborům. Popisy vodoléčebných procedur, masáží a teploléčby byly zaznamenány již v historii například v čínské literatuře.
Jesenické lázně se specializují na léčení horních a dolních cest dýchacích, potíží krevního oběhu či nervové soustavy. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí Vincenzi Priessnitzovi, jenž v roce 1822 založil první vodoléčebný ústav na světě. V blízkém okolí vyvěrá ze země kolem 80 registrovaných a pojmenovaných pramenů.
Zdroj: ČTK