Přeskočit na obsah

Do týdne začnou lékařům chodit od VZP dlužné peníze za péči

Do týdne začnou chodit soukromým lékařům, lékárnám a nemocnicím od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) peníze, jež jim dluží za péči o pacienty. Do konce října by se padesátidenní zpoždění splatnosti faktur mělo zkrátit zhruba na 20 dní, řekl dnes ČTK místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. "Je to splnění našeho základního požadavku na rychlou pomoc; akutní ohrožení praxí by tím pro tuto chvíli pominulo," uvedl.

Soukromí lékaři minulý čtvrtek zavřeli na celý den ordinace a šli demonstrovat před ministerstvo zdravotnictví, aby vládu upozornili na své problémy. Vláda již předtím schválila 3,8 miliardy na odkup pohledávek zdravotních pojišťoven jako jedno z rychlých opatření ke stabilizaci zdravotnických financí. Na systémová řešení zdravotníci zatím čekají.

"Po neděli začneme peníze pojišťovnám postupně rozesílat," řekl ČTK mluvčí České konsolidační agentury Jiří Pekárek. Do poloviny prosince by transakce měla skončit. Peníze dostanou všechny pojišťovny, vedle VZP tedy i všech osm zaměstnaneckých. "Jakmile finanční prostředky obdržíme, ihned je začneme předávat našim smluvním partnerům, peníze dostanou v řádu dnů," uvedl mluvčí VZP Jiří Suttner.

Zaměstnanecké pojišťovny podle výkonného ředitele Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka nedluží lékařům, nemocnicím a lékárnám nic. Platí v termínech, chybějící peníze vzaly ze svých rezervních fondů. Platba od konsolidační agentury tedy poputuje nyní do nich. "S tokem peněz nemáme problém," zdůraznil Gajdáček.

Rychlého zkrácení skluzu ve splatnosti dosáhne VZP tím, že během října zaplatí ambulancím dvě platby místo jedné. Do konce měsíce by se splatnost měla dostat na úroveň letošního května, než se začaly zdravotnické finance dramaticky propadat. "Peníze by pak chodily na účty lékařů nejdéle 20 dní po dvacetidenní lhůtě splatnosti, to už praxe neohrožuje," dodal Jelínek.

Lékaři upozorňují, že akutní pomoc nevyřeší současný zhruba desetimilardový dluh pojištění, který by do konce roku mohl stoupnout o další dvě miliardy. Zdravotnictvím proteče ročně 200 miliard, zadlužení tak tvoří dvě procenta objemu prostředků. Systémovým řešením podle shodného názoru lékařů i pojišťoven je radikální navýšení plateb státu za děti, důchodce a další státní pojištěnce. Podle nich by mělo být zhruba čtyřnásobné oproti tomu, co již schválila vláda. Podíl plateb státu by se tak dostal na úroveň roku 1993, kdy tvořil téměř třetinu, zatímco nyní tvoří pětinu. Vláda zatím potvrdila nárůst těchto plateb o 2,4 miliardy, což navyšuje podíl státu jen minimálně.

Systémovým řešením jsou podle lékařů a pojišťoven i úspory výdajů na léky a zásadní reforma, aby pacienti více rozhodovali o tom, kam jejich peníze půjdou. To znamená posílit pojišťovenský systém, zatímco vláda navrhuje posílení vlivu státu ve správních radách zdravotních pojišťoven i při stanovování sítě zařízení.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…