Do ústavu odvolané ředitelky Sykové míří kontrola hospodaření
Drahoš odvolal Sykovou v úterý z funkce kvůli kauze s kmenovými buňkami, podle něj poškodila dobré jméno celé akademie i ústavu.
O jejím setrvání ve funkci první místopředsedkyně vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace bude tento týden jednat i vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten také už dostal podnět k odvolání Sykové z vládní rady od ředitele Ústavu molekulární genetiky a vědce Václava Hořejšího.
"Kontroly posíláme na ústavy pravidelně, ale v souvislosti s tím, že odvoláváme paní ředitelku, to má logiku. Půjde o finanční audit," uvedl Drahoš. Konečné odvolání Sykové z funkce ale musí potvrdit rada ústavu. Její předsedkyní je právě Syková. Není obvyklé, aby předsedou rady byl zároveň ředitel ústavu, protiprávní to však není.
Pokud by rada odvolání nepotvrdila, musela by věc pravděpodobně řešit dozorčí rada ústavu. Drahoš k tomu řekl, že dal pokyn radě ústavu, aby se odvoláním neprodleně zabývala a dala mu co nejdříve své stanovisko.
Členka akademické rady Hana Sychrová ČTK dnes potvrdila, že stránky ústavu ráno nefungovaly, proč ale neví. Dodala, že výroční zpráva z roku 2015 by se na stránkách ústavu, tak jako u dalších akademických pracovišť, měla objevit do konce června.
Pořad Reportéři ČT v pondělí zveřejnil, že vědecký tým Sykové, který v motolské nemocnici provádí experimentální léčbu amyotrofické laterální sklerózy (ALS), si nechával od svých pacientů za terapii kmenovými buňkami vyplácet 150.000 korun. Účast na klinické studii je přitom ze zákona bezplatná. O možném problému se mezi vědci mluvilo již několik měsíců.
Zdroj: ČTK