Dotování poplatků zlobí Rathova spojence Kubka
Proti středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi se už postavil i jeho dlouholetý spojenec a kritik poplatků ve zdravotnictví. Šéf České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek se do Ratha paradoxně pustil kvůli dotování regulačních poplatků Středočeským krajem v krajských nemocnicích.
"Je to nesystémové," říká Kubek, který už poslal podnět k Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Přitom před krajskými volbami záměr ČSSD s poplatky podporoval. "Je věcí kraje, jak nakládá se svými penězi a jak podporuje své občany, nevidím na tom nic špatného," uvedl Kubek loni v říjnu.
Rath se ale na muže, kterému kdysi předal vedení Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů a pak i ČLK, nehněvá. "Nemusíme mít identické názory na všechno," reagoval Rath. "Každý zastupujeme v danou chvíli jiný zájem. Pan prezident Kubek hájí zájem všech lékařů a asi má pocit, že je to proti zájmu některých z nich. Já si to nemyslím," dodal hejtman.
Úřad na ochranu hospodářské soutěže nezůstane jedinou institucí, která bude posuzovat zákonnost dotování poplatků. Jednotlivá sdružení poskytovatelů péče zvažují žaloby. Dnes bude o dalším postupu jednat Koalice soukromých lékařů. "Budeme hledat společný postoj," řekl mluvčí koalice Jan Jelínek.
Grémium majitelů lékáren se navíc hodlá obrátit na Evropskou komisi anebo k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu. Ten by podle ředitele grémia Pavla Vítka měl posoudit, jestli kraje neporušují pravidla pro nakládání s veřejnými prostředky.
Mezi odpůrci a příznivci regulačních poplatků z řad zdravotníků panuje vzácná shoda: proti dotování poplatků ve vybraných nemocnicích krajem je potřeba bojovat.
Tento názor sdílí představitelé nejrůznějších zdravotnických zařízení. Říkají to zástupci soukromých lékařů, majitelé lékáren, ale i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Ten přitom systém regulačních poplatků od počátku kritizuje. Česká lékařská komora se už obrátila na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
O tom, jaké prostředky proti postupu Středočeského kraje zvolí, bude dnes jednat Grémium majitelů lékáren i Koalice soukromých lékařů, která sdružuje organizace ambulantních specialistů, praktických lékařů i lékárníků. "Musíme se tomu nějak postavit. Přinejmenším tam je porušení pravidel hospodářské soutěže," myslí si mluvčí koalice Jan Jelínek.
Velké obavy z toho, že se jim v souvislosti s dotováním poplatků pacienti přesunou do krajských zařízení, mají hlavně lékárny. "Zkoumají to naši právníci," uvedl výkonný ředitel Grémia majitelů lékáren Pavel Vítek. "Oslovili jsme kraje, aby stejný postup jako v krajských nemocničních lékárnách uplatnily i v lékárnách grémia. Ze středních Čech ještě nemáme odpověď. Pokud by to odmítly, pak je to pro nás nekalosoutěžní chování a obrátíme se na Evropskou komisi," popsal Vítek s tím, že budou zvažovat i žaloby u českých soudů.
Grémium majitelů lékáren uvažuje i o tom, že by pro lékárny v blízkosti krajských nemocnic uvolnilo nějaké prostředky ze svého nadačního fondu.
Sdružení ambulantních specialistů chce v první řadě hlavně monitorovat, jak se zachovají zdravotní pojišťovny. Ty totiž mají vybírání poplatků kontrolovat. "Jsme v tlaku od členské základny, abychom něco udělali. Jednoznačně to berou jako nerovnost zdravotnických zařízení před zákonem," uvedl předseda sdružení Zorjan Jojko.
Také ministerstvo zdravotnictví se bude proti dotování poplatků krajem bránit, a to mimo jiné z pozice zřizovatele velkých nemocnic. "Chceme se setkat s ostatními poskytovateli péče a koordinovat s nimi postup. Podnikneme všechny možné právní kroky," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.
Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) se žalob neobává. Ostatním majitelům zdravotnických zařízení už dříve poradil, aby poplatky také dotovali. To ale podle Vítka není možné. "Žádná lékárna by to nepřežila a zkrachovala by. Zapomínají, že krajské peníze jsou veřejné," dodal Vítek.
Zdroj: Lidové noviny