Přeskočit na obsah

Dva roky předatestační přípravy přijdou zhruba na 15 tisíc Kč

Jste zástupcem nově vzniklé organizace Mladí lékaři. Na začátku července jsme zaznamenali Vaši aktivitu v médiích, kde jste uváděl, že se chcete setkat s ministryní zdravotnictví a vést politické jednání. Co se za léto v tomto směru událo?

Na začátek bych chtěl uvést, že jsem zástupcem přípravné skupiny iniciativy Mladí lékaři, 8. listopadu proběhne ustavující shromáždění, na kterém budou schváleny stanovy a zvoleno nové vedení. Od července se, ač se to tak nezdá, udála spousta změn. K naší iniciativě se přihlásilo již téměř tisíc neatestovaných lékařů, tj. cca pětina neatestovaných lékařů v ČR. 17. července jsem byl pozván náměstkyní ministryně zdravotnictví MUDr. Hellerovou na informační schůzku se závěrem naší účasti při jednáních, která se budou neatestovaných lékařů týkat. Mementem je fakt, že v případě návrhu změny platových tříd tomu tak nebylo, a o této skutečnosti jsme se dozvěděli až cestou Medical Tribune, stejně jako ČLK či LOK-SČL.

Zněl jste tehdy velmi sebevědomě: „Řekli jsme si, že se pokusíme situaci změnit, podobně jako to před deseti patnácti lety zkoušeli doktor Rath s doktorem Kubkem. Problematika dneška jim je už cizí, jsou to pánové na jiných pozicích než my. Aktuální problematika je nepálí, kdežto nás ano.“ Jak jste od té doby pokročili?

Jak jsem již  uvedl, proběhlo setkání s náměstkyní ministryně zdravotnictví. Další setkání proběhlo začátkem září na Vzdělávací konferenci LOK-SČL, kde nám byla vedením LOK-SČL vyslovena podpora naší iniciativě. Aktuálně je v přípravě organizace ustavujícího shromáždění, dokončeny byly stanovy a v přípravě jsou webové stránky.

V červenci jste uváděl, že v rámci organizace Mladí lékaři máte 20 členný přípravný výbor. Přidali se k vám další mladí nespokojení lékaři?

Počet neatestovaných lékařů, kteří vyjádřili s naším počínáním souhlas, nás příjemně překvapil, skoro každý pátý neatestovaný lékař v ČR nás podpořil, nemluvě o spoustě starších kolegů, kteří nám také vyjádřili podporu. Toto je pro nás dokladem, že myšlenky několika lidí nejsou ojedinělé, že takto situaci vnímá velká část lékařů.

Jaké páky na nějakou změnu může vůbec podobné sdružení mít, aby vůbec něčeho konkrétního dosáhlo?

V první fázi je potřeba získat  podporu těch, kterých se naše snaha týká – tedy neatestovaných lékařů nespokojených se stávajícím předatestačním systémem. Toho jsme, myslím, již dosáhli. Poté považuji za nezbytné přijít s alternativou ke stávajícímu systému – je jednoduché něco kritizovat a přitom nenavrhnout jiné řešení. Na této alternativě nyní pracuje přípravná skupina a toto bude představeno kolegům na ustavujícím shromáždění a nově zvolené vedení se tím bude zabývat a návrh přednese zástupci Ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo zdravotnictví zavedlo nedávno poplatek za složení atestací. Česká lékařská komora se lékařům před atestací usnadnit situaci tím, že jim nabízí menší finanční výpomoc v rámci projektu Iuventus Medica, které jsou spíše příspěvkem na tuto přípravu. Na kolik odhadujete náklady na celou atestační přípravu?

Náklady na atestační přípravu se samozřejmě  liší obor od oboru (pravděpodobně organizačně nejkomplikovanější přípravu mají budoucí praktičtí lékaři). Část oborů (interna, chirurgie) absolvuje po 2 letech atestační kurz. Náklady na tyto první dva roky jsou dány předatestačním kurzem (týden s cenou cca 5-10 tisíc) a povinnými kurzy (základy zdravotnického práva, lékařská první pomoc) celkem za  4 tisíce. K tomuto se přidávají kurzy jednotlivých odborných společností v ceně cca 1 tisíc za den, zde je účast závislá na oboru, ochotě a přístupu nadřízených a pracoviště lékaře na tyto kurzy vyslat. Obecně je cena dvouleté přípravy (bez dalších kurzů odborných společností) cca 15 tisíc (jen ceny kurzů, nikoliv ubytování a stravy), tedy jedna výplata. Další náklady pak následují před vlastní atestací, mimo stále běžící kurzy odborných společností – většina oborů má povinné stáže na vyšších pracovištích, které si nezřídka účtují tisíc korun denně za možnost stáže – a když máte stážovat na vyšším pracovišti půl roku, náklady jsou obrovské.

Štěpán Feik, www.tribune.cz

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené