Přeskočit na obsah

EK a lékaři žádají vlády, aby měly antivirotika pro čtvrtinu lidí

Evropská komise dnes zopakovala výzvu 25 vládám EU, aby zabezpečily takové zásoby antivirotik, jež budou schopny pokrýt čtvrtinu obyvatelstva v případě, že by vypukla pandemie chřipky. Vyslovila se pro lepší součinnost vlád se soukromými farmaceutickými firmami a potvrdila svou ochotu na evropské úrovni koordinovat postup tváří v tvář hrozící pandemii.

Mluvčí Philip Tod ovšem odmítl pojmenovat státy, které zatím nemají zásoby antivirotik v množství požadovaném Světovou zdravotnickou organizací (WHO), tedy pro 25 procent obyvatel. Zdůraznil, že EK nepřísluší hodnotit a že je to výlučná odpovědnost vlád. Toto téma bude určitě na pořadu mimořádné schůzky ministrů zahraničí EU v úterý v Lucemburku.

Tod sdělil, že EK nemá zatím zprávy o výsledcích testů ptáků uhynulých v Chorvatsku. Žádá, aby zkoušky byly provedeny co nejrychleji. Podotkl, že veškerý úhyn drůbeže i divokých ptáků v zemích unie bude nyní nutné hlásit a zkoumat.

Ptačí chřipka se zatím na evropském kontinentu vyskytla ve dvou místech v Rumunsku. Experti Evropské komise působí od víkendu také v Bulharsku, kam mohli virus H5N1 teoreticky zanést podobně jako do Rumunska stěhovaví ptáci z Turecka. Tento virus se sám o sobě přenáší na člověka jen obtížně, je však obava, že by při styku s virem "lidské" chřipky mohl zmutovat a způsobit katastrofu.

Toto nebezpečí v Evropě zatím nehrozí, pokud budou úřady schopny dokonale izolovat všechna případná ohniska, řekl dnes v Bruselu nizozemský profesor Albert Osterhaus, předseda Evropské vědecké pracovní skupiny pro chřipku (ESWI). Přesto je riziko pandemie značné, protože virus H5N1 se volně šíří v jihovýchodní Asii.

"Pokud tam dojde k přenosu z člověka na člověka, objeví se nový chřipkový virus, proti němuž nemá většina světového obyvatelstva žádné obranné látky. Vzhledem k vysokému stupni cestování a obchodu lze pak očekávat jeho rychlé šíření po celém světě; žádná země nebude ušetřena a bude jen velmi málo času na reakci," prohlásil na tiskové konferenci.

Vyzval proto k okamžitému zřízení Evropského týmu proti chřipce, který bude koordinovat národní plány, sledovat šíření nákazy, dohlížet na vytváření zásob antivirotik, prosazovat rychlý vývoj vakcín. Zapojit by se měly instituce EU, vlády, epidemiologové, veterináři, ornitologové a výrobci léků. "Musíme mít pevné partnerství, aby se prototypy očkovacích látek vyvíjely a zkoušely stejně rychle, jak se bude nákaza posouvat."

Upozornil, že v laboratořích již došlo k přenosu H5N1 mezi nakaženými kočkami. "To jsou savci jako my," podotkl. Připomněl, že ze 125 lidí, kteří se v Asii virem nakazili, polovina zemřela. "Riziko je zjevně nesmírně vysoké," varoval.

Uvedl také, že tažné ptáky lze považovat za hlavní vektor šíření viru světem. Je třeba, aby dokonale fungoval systém včasného varování, aby úřady okamžitě hlásily každý podezřelý úhyn a aby ohniska nákazy byla okamžitě dokonale izolována. Předpověděl, že si to vyžádá vybití desítek milionů kusů drůbeže. Při výskytu ptačí chřipky jiného druhu (H7) v Nizozemsku v roce 2003 bylo usmrceno 26 milionů kuřat.

Tod připomněl, že EK na jaře loňského roku již schválila návod, jak by se měla unie připravit na chřipkovou pandemii. Zdůraznil zároveň, že hlavní odpovědnost leží na vládách členských zemí. "Je na nich, aby se připravily. Ony mají přímou odpovědnost vůči veřejnosti."

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…