Přeskočit na obsah

EK: V medicíně státy musí předvídat

Závratný pokrok v medicíně staví vlády před nové otázky týkající se kontroly používaných prostředků. Úkolem vlád však není jen regulovat, ale i předvídat budoucí vývoj, řekl dnes v Praze vedoucí sektoru zdravotnických prostředků Evropské komise Antonio Lacerda.

Regulace této oblasti je ve výlučné působnosti vlád jednotlivých států, ale členové EU by měli usilovat o to, aby podobné problémy řešili podobně, řekl Lacerda. V Praze dnes začalo čtyřdenní zasedání zástupců regulačních autorit pro oblast zdravotnických prostředků z členských a kandidátských zemí EU.

S pokrokem genetického inženýrství a nových technologií přeroste význam regulace zdravotnických prostředků nyní tolik zdůrazňovaný význam kontroly léčiv, soudí Lacerda. Podle něj problémy obvykle nebývají s drahými přístroji. Tyto technologie, jejichž selhání představuje pro život pacienta vysoké riziko, vyrábějí firmy ve vyspělých zemích, které si dobře střeží svou pověst. Regulační orgány tyto výrobky před vstupem na trh pečlivě kontrolují. Problém podle Lacerdy představují méně rizikové technologie, které jsou ve velkém množství vyráběny v zemích jihovýchodní Asie. U nich testování není možné, a často se provádí v době, kdy je výrobek již na trhu. Jde například o obvazový materiál a levnější přístroje.

Oblast zdravotnických prostředků je široká, dělí se do 40.000 kategorií. Spadají do nich například kloubní náhrady, bandáže a obinadla, testovací a laboratorní pomůcky či vysoce specializované přístroje. Odborníci z členských i kandidátských států Evropské unie budou na svém pražském zasedání řešit zejména problémy týkající se klasifikace těchto prostředků a možnosti efektivního dozoru nad jejich kvalitou. Zasedání se konají dvakrát do roka a toto je již páté v pořadí.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…