Elektronické recepty se připravují roky. Výsledek? Čárový kód
Bude to jako v elektronickém bankovnictví: stačí jeden klik a pacient se rázem ocitne na stránce svého účtu. Může se podívat, kolik už spolykal léků a jestli náhodou nepřekročil limit. Zjistí, kdy ho čeká preventivní prohlídka či očkování. A hlavně, pokud mu některý lék nezabere nebo mu způsobí problémy, bude to moct do své elektronické karty zaznamenat.
"Lidé přestanou užívat léky, které se navzájem bijí. Současně to bude sloužit jako kontrolní nástroj, lékaři budou při každém podpisu pod drobnohledem," plánovala už exministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Pokud někdo užívá léky dlouhodobě, nebude kvůli nim muset každý měsíc k lékaři. Dostane na mobil originální kód, který pak nadiktuje v lékárně. Medikament už bude mít dávno připravený.
"Žádný elektronický recept doposud nebyl předepsán," potvrzuje šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček. Část lékáren se sice v minulosti připojila k takzvanému centrálnímu úložišti, do kterého putovala citlivá data pacientů z klasických papírových receptů, na elektronické recepty ale čekali lékárníci marně. Lékaři totiž nebyli na systém napojení.
Recepty budou mít čárový kód
Teď ale přichází změna, hlásí Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má projekt na starosti. Elektronický recept je prý konečně v provozu, do projektu se prý postupně zapojují i lékaři.
"V tomto týdnu dostane možnost používat eRecept v nové verzi svého softwaru zhruba 1700 lékařů. Další softwary stejného výrobce budou připraveny vystavit eRecept během tří měsíců," potvrzuje mluvčí lékového ústavu Veronika Petláková. Připojit se prý chtějí také tři fakultní nemocnice. Naplno by mělo elektronické předepisování vypuknout na konci dubna. "Výrazně to omezí byrokratickou zátěž zdravotnických zařízení," pobízí lékaře k aktivitě lékový ústav. Vydávání léků bude podle něj o polovinu rychlejší.
Doktorům se přesto do projektu nechce. Podle České lékařské komory se prozatím nechala přemluvit jen necelá desítka lékařů. Proč? "Práce nám rozhodně neubude. Spíš naopak. Recepty stejně musíme tisknout," vysvětluje nevoli zdravotníků šéf zlínské buňky lékařské komory Lubomír Nečas.
Lékaři se totiž podle něj papírových receptů nezbaví. Znovu je musí vytisknou a vyplnit. Oproti současnému receptu pak bude mít ten elektronický jedinou věc navíc: čárový kód. Ten má sloužit k tomu, aby se údaje pro kontrolu odeslaly do centrálního úložiště. "Navíc je problém v softwaru. Většina lékáren je sice připojena k Centrálnímu úložišti, ale jen jeden software umí kód dnes přečíst," doplňuje šéf lékárnků Stanislav Havlíček.
Týden.cz
celý článek na Týden.cz ZDE
Zdroj: