Emmerová hájí "svůj" ústav
Ministerstvo zdravotnictví řeší problém, jak financovat ústav, který pro něj vytvořil koncepci zdravotnictví. Institut zdravotnické politiky a ekonomiky (IZPE) po ministryni Miladě Emmerové žádá na letošní rok 50 milionů korun. Za prvních pět měsíců obdržel už 12,5 milionu a dalších pět rozhodlo ministerstvo uvolnit na červen.
Červnových pět milionů korun ovšem má ministerstvo IZPE vyplatit na financování projektu, který ještě neschválilo. Požadavek "uvolnění této částky ve prospěch Institutu zdravotní politiky a ekonomiky pro účely financování projektu Servisní podpora tvorby zdravotní politiky ministerstva zdravotnictví" adresovala 8. června ředitelka odboru vědy, vzdělávání a ošetřovatelství Ivanka Kohoutová finančnímu řediteli Milanu Martincovi. Ředitel institutu Petr Háva přitom jen dva dny předtím předložil ministerstvu pouhou pracovní verzi projektu.
Přidělení peněz popřeli
Přidělení peněz na ještě neschválenou práci ministerstvo na dotaz LN popřelo. "Ministerstvo vydává rozhodnutí na schválené projekty či výzkumné záměry. Na neschválený projekt či výzkumný záměr nemůže být vydáno žádné rozhodnutí ani podepsána žádná smlouva," uvedl Vítězslav Klíma z tiskového odboru. Financování této instituce prý ministerstvo řeší "v souladu s předpisy o výzkumu a vývoji a rozpočtovými pravidly." Na zmíněný projekt IZPE žádá celkem 10 milionů. Z dopisu, který mají LN k dispozici, ale vyplývá, že převod posvětili ekonomický náměstek Karel Radolf a náměstek pro zdravotní péči Jiří Koskuba. Kohoutové odbor vyslovil pochybnost, zda je tento postup metodicky i právně v pořádku. Pochybnosti o způsobu financování zdravotnického institutu mají i opoziční poslanci. Jozef Kochan z ODS kvůli tomu včera ve sněmovně Emmerovou interpeloval. I Kochana zajímalo, zda ministerstvo vyplatilo 12,5 milionu v souladu s platnými zákony a kolik peněz a z jakých zdrojů na svou činnost institut dostává. Emmerová se odpovědi vyhnula s tím, že dotazy jsou příliš podrobné a že na ně nemůže vyčerpávajícím způsobem odpovědět. Slíbila, že odpovědi vypracuje písemně.
Na peníze vědy nedosáhnou
Problém institutu spočívá v tom, že podle vládní rady pro výzkum a vývoj nemá status vědeckého pracoviště. Nemůže tudíž čerpat prostředky určené na vědu a výzkum. Tímto verdiktem rada v dubnu odmítla žádost ministerstva o uvolnění 45 milionů korun. "Na našem stanovisku se nic nezměnilo. Institut u nás žádný registrovaný projekt nemá," potvrdil ředitel výzkumné sekce Tomáš Blažek. Emmerová tvrdí, že je to důsledek nedotaženého pokusu předchozích ministrů tuto příspěvkovou organizaci zrušit. "Z peněz na výzkum také institut nefinancujeme. Jedná se o vnitřní prostředky, které jsme našli v ekonomickém resortu. Peníze dostávají po kapičkách, jen tak aby přežili," prohlásila. Institut podle Emmerové dělá servisní činnost pro ministerstvo, na kterou chybou v zakládací smlouvě nedostává příspěvek. "Mě osobně to překvapilo. Vůbec by mne nenapadlo, že se taková instituce založí a má se nechat žít z nějakých grantů, které nejsou jisté," dodala. O změnu statusu ZPE na vědecké pracoviště se tento týden pokusil poslanec ČSSD Jaroslav Krákora. Jeho pozměňovací návrh sněmovna teprve posoudí. Přidělení pěti milionů na ještě neschválenou práci ministerstvo zdravotnictví na dotaz LN popřelo.
Zdroj: Lidové noviny